Ana Sayfa ALTIN Ons Altın Analizi

Ons Altın Analizi

167
Paylaş

Ons altın haftanın ilk işlem gününde yaklaşık yüzde 1 düzeyinde aşağıda hareket ediyor. Ons altın ABD’de açıklanan kişisel gelir ve harcama verileri sonrasında güç kaybını hızlandırdı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre kişisel gelirler Mart’ta % 0.3, harcamalar % 0.4 arttı. PCE fiyat endeksi ise aylık % 0 olurken yıllık bazda %1.7’den %2’ye yükselerek Fed’in hedefine ulaştı. Her ne kadar sadece bir aylık veri Fed’in bu hafta gerçekleştirilecek Fed kararı hemen etkilemese de ABD Dolarına yönelik ilgi devam ederken Fed’in dört faiz artırımına gidebileceği algısı piyasalarda daha yüksek tonda konuşulmaya aday gibi görünüyor. Ons altın şu an verilerin baskısı altında girmiş durumda. Buna karşın dolar bazında altın fiyatı halen Ocak ayından bu yana sürdürdüğü yatay akım içerisinde kalmakta inatçı. Buna karşın yarın ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma zamlı gümrük tarifesi istisnasının son günü. Hatırlanacağı üzere ABD Başkanı Trump, ABD’nin çelik ithalatında yüzde 25, alüminyum ithalatında ise yüzde 10 vergi uygulayacağını açıklamıştı. Vergi uygulamasından en çok Meksika, Avusturya, Kanada ve AB ülkeleri etkilenecek. Yarın bu konu ile ilgili haber akışları da ons altının güvenli liman özelliğini ön plana çıkartabilir. Dolayısıyla haber akışlarını izlemekte fayda olabilir. Ayrıca, günün devamında ABD’den ikincil önem düzeyine sahip verilerin açıklanması bekleniyor.
Teknik Analiz: Ons altın yaklaşık bu yılın başından bu yana 1306$ yakınlarından aldığı kuvvetli tepkiyle 1360$ yakınlarında yatay bir bant oluşturmuş durumda. Dolayısıyla 1306$ yakınlarından gelebilecek yukarı yönlü tepkiler ons altının geri çekilmesini törpüleyebilir. Şimdilik ons altında güçlü tepkiler beklemiyoruz. Ancak paritedeki eğilimin net olarak aşağı yönlü olduğunu söylemek için 1306$ seviyesinin altında yerleşik seyirlerin oluşması gerekmekte. Küresel algıda ons altın lehinde bir değişim olmadığı sürece teknik göstergeler altın fiyatının daha aşağıya gidebileceğini destekliyorr.
Ons Altın
Dirençler: 1321 / 1327 / 1342
Destekler: 1306 / 1300 / 1295

Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14.90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.