Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

261
Paylaş

TL varlıklar açısından hareketli bir gün daha izliyoruz. Bu sabah, Türkiye’den açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerinde üzerinde bir artış kaydetmesi, TL’nin tüm majör para birimleri karşısında hızlı bir şekilde değer kaybetmesine neden oldu. Dolayısıyla, USD/TL kuru 4.2145 ile rekorunu tazelerken, EUR/TL kuru da yeniden 5.00 seviyesinin üzerine zıpladı. Enflasyon kaynaklı görülen bu tepkilerin ardından bir miktar gevşeme hareketi izlense bile kurlar üzerinde oynaklık hala yüksek. Dış piyasada ABD Dolarında ise güçlenme çabası sürüyor. Dolar endeksinin 92 puanın üzerinde kalmaya devam etmesi, gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor. Bu durumda, TL üzerinde baskı yarattığı için kurlarda geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Günün geri kalanında ABD verilerini takip ediyor olacağız ancak Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru, yukarı yönde eğilimini korumaya devam ediyor. Kurun rekor seviyesi 4.2145 olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeyi direnç noktası olarak izleyebiliriz. Şu sıralarda, 4.19-4.20 aralığında olan kur bu seyrinde ısrarcı olursa rekor seviyesine doğru tepki vermek isteyebilir. Buna karşın, kurda geri çekilmelerin hız kazanabilmesi açısından 4.15 altı kapanışların görülmesine ihtiyaç bulunuyor.
Destekler: 4.1790 / 4.1545
Dirençler: 4.2145
EUR/TRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru, 4.8765 seviyesinden aldığı destekle yukarı yönde tepki vermeye devam ediyor. Kur için 5.00 direncini destek konumuna getirdi ve sabah saatlerinden bu yana 5.00-5.05 aralığında olan kur için 5.05 bölgesini ara direnç olarak izleyebilirsiniz. Bu direnç noktasının üzerine doğru yükselmesi durumunda yukarı yönde hareketini genişletebilir. Kurda geri çekilmelerin hızlanması için 5.00 altı kapanışların görülmesi gerekiyor.
Destekler: 5.00 / 4.9735 / 4.96
Dirençler: 5.0525 / 5.08 / 5.1160

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.