Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

124
Paylaş

Güne negatif başlayan BIST-100 endeksi satıcılı seyrini güçlendirerek devam ettirirken,günün ilk yarısını %0,91 düşüşle 101.974’den kapattı. TL varlıklardaki riskten kaçış güçlenerek devam ediyor. Ülke risk primini gösteren 5 yıllık CDS’ler 230 ile Nisan 2017 seviyelerine yükselerek TL varlıklar için ciddi bir risk fiyatlamasının oluştuğuna işaret ediyor.

TL’deki değer kaybı güçlenerek devam ederken, 10yy yurtiçi tahvil faizleri %13,70 ile son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Global risk iştahının düşük seyretmesi ve EM’lerdeki fon çıkışları da BIST’teki ve TL varlıklardaki negatif baskıyı güçlendiriyor. EM piyasalarındaki düzeltmeye ek olarak yurtiçinde seçim belirsizliği, makro ekonomik beklentilerdeki bozulmalar ve yurtiçi piyasalara yönelik bazı riskler TL varlıkların güçlü negatif ayrışmasına neden oluyor. EM piyasalardaki düzeltme ve fon çıkışı devam ettikçe BIST’te tepki alımı denemeleri oluşsa da yükselişlerin kısa vadeli satış fırsatı oluşturmaya devam etmesi beklenmektedir. Bugün ABD’de açıklanacak istihdam ve saatlik ücretler verileri takip edilecek.

ABD enflasyonu için öncü nitelikte olan saatlik ücretlerin düşük gelmesi sınırlı da olsa EM piyasalarına ve dolayısıyla da TL varlıklara biraz nefes aldırabilir. Beklentiden güçlü verilerin ise hem EM’lerde hem de TL varlıklarda satış baskısını güçlendirmesi beklenir.

BIST’te ikinci yarıda tepki yükselişi denemeleri oluşsa da döviz kurları ve faizlerde gevşeme oluşmadıkça negatif eğilimin devamı beklenir.

Endeks kısa vadede 105.500 altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. Fiyat boşluğu bulunan ve aynı zamanda uzun vadeli yükselişin %38,2 düzeltme seviyelerine denk gelen 101.300’ün güçlü destek olarak çalışması beklenmektedir. Endeksin bu seviyede de tutunamaması durumunda bir sonraki hedefi 99.200’ler olacaktır. Teknik göstergelerdeki genel negatif eğilim henüz bir geri dönüşe işareti oluşmadığına ve olası yükselişlerin tepki niteliğinde kalacağına işaret eddiyor. Ancak kısa vadeli göstergelerin aşırı satımda olması nedeniyle endeks 101.300 üzerinde tutundukça 105.300-105.500 aralığına kadar uzanabilecek tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenmektedir. Kısa vadede 101.300 ve altına gerilemeler kısa vadeli trade amaçlı alım fırsatı, 105.300 ve üzerine yükseliş ise kısa vadeli satış fırsatı olarak takip edilebilir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, saddece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.