Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

259
Paylaş

Küresel piyasalarda, Dolar endeksindeki güçlenme çabası, gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor. Dolayısıyla, TL’de bu durumdan negatif nemalanıyor. Ayrıca, geçtiğimiz hafta TL’deki sert tepkiler ve hızlı değer kaybı nedeniyle TL’deki kırılganlığın sürüyor olması da fiyatlamalar üzerinde baskı kuruyor. Bugün, TCMB’den ROM hamlesi geldi. TCMB, rezerv opsiyonu mekanizmasında (ROM) değişikliğe gitti. ROM Döviz imkanı üst sınırının %55’ten %45’e düşürüldüğünü açıkladı. TCMB’nin yaptığı bu değişiklikle, piyasadan yaklaşık 6.4 milyar lira likidite çekilecek, bankalara ise yaklaşık 2.2 milyar dolar likidite sağlanacak. Yapılan bu duyurunun ardından TL’de sınırlı bir etkisi oldu ancak ana resimde büyük bir değişiklik olmadığı görülüyor. Veri takvimi açısından da sakin bir gün olduğu için olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru, 4.20 seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ettiği müddetçe yukarı yönde tepkisini korumaya devam edebilir. Kurun, 4.20 altı kapanışlarında geri çekilmenin hızlanabileceğini ve bir sonraki destek noktası olarak 4.15 seviyesini takip edeceğimizi belirtmekte fayda var. Yukarıda ise zirve seviyesi 4.29 bölgesi direnç konumunda izleniyor.
Destekler: 4.23 / 4.2145 / 4.20
Dirençler: 4.26 / 4.29
EUR/TRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru için 5.10 bölgesi en yakın direnç konumunda olurken, 5.05 altı kapanışlar geri çekilmesini hızlandırması açısından önemli olabilir. Teknik olarak, yükselen kanal içerisinde yukarı yönde iştahını korumaya devam ediyor. Kur, 5.00 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe bu hareketini korumak isteyecektir.
Destekler: 5.05 / 5.08 / 5.0525
Dirençler: 5.10 / 5.1160 / 5.1335

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlıığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.