Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 08.05.2018

Günün Stratejisi 08.05.2018

200
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

BIST endeks 101500 seviyesinde izlediğimiz destek seviyesinin altında kapanış gerçekleştirdi. Bu seviyenin altındaki seyirlerin devam etmesi durumunda aşağı yönlü baskı devam edebilir. Genel olumsuz görünüm devam ediyor. Bu sabah TL’de negatif ayrışma görülüyor. TL’deki değer kaybının devamı durumunda TCMB’den yeni hamleler gelebilir. Kurdaki oynaklık, faizlerdeki yükseliş ve global piyasalarda GOP’lardan çıkış Endeks üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Endeksin 101500 seviyesi üzerine çıkmakta başarısız kalması durumunda 98800 seviyesine doğru düşüş devam edebilir.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi 101500 seviyesi üzerinde durmakta zorlanıyor. Satışların 101500 üzerinde karşılanmakta başarısız kalması halinde 100000 ana destek seviyesine doğru gevşeme eğilimi sürebiliriz. Buna karşın endeksin 101500 seviyesi üzerinde kalmakta başarılı olması halinde ise sınırlı yukarı yönde tepkiler izleyebiliriz. Genel teknik görünüm zayıf.
Dirençler: 101500 /103000 / 106600
Destekler: 100000 / 99200
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi 124400 seviyesi üzerinde kalmakta zorlandı ve bu seviye altında kapanış gerçekleşti. Satışların ekim ayında gördüğü dip seviye olan 121300 seviyesine kadar sürmesi beklenebilir. Teknik görünüm zayıf olmasına karşın 30 endeks tekrar 124400 üzerine çıkmakta başarılı olması halinde zayıf yukarı yönlü tepkiler gelebilir.
VIOP endeks kontratında uzun pozisyon için riskli görünüm devam ediyor. Mevcut kısa pozisyonlar sürdürülebilir.
Dirençler Bist-30: 124400 / 130500 / 133600
Destekler Bist-30: 121300

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
TCMB, rezerv opsiyonu merkanizmasında (ROM) değişiklik yaptığını duyurdu. Yapılan açıklamada, ROM Döviz imkanı üst sınırının yüzde 55’ten yüzde 45’e düşürüldüğü belirtildi. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 6,4 milyar Türk lirası likidite piyasadan çekileceğini, yaklaşık 2,2 milyar ABD doları tutarında döviz bankaların kullanımına geçeceğini açıkladı.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapmış olduğu açıklamalarında, enflasyonun geçici olarak çift haneye çıktığını, özellikle kur etkisinin burada net bir şekilde olduğunu belirtti. TCMB’nin gereken tepkiyi verdiğini, para politikasındaki sıkılaşmanın da burada çok net bir şekilde gözüktüğünü vurguladı. Finansal koşullarda da bir sıkılaşmanın söz konusu olduğunu ve bu da önümüzdeki dönemde enflasyonu ve cari açığı kontrol altına almaya önemli katkı vereceğini ifade etti. Cari açığa bakılınca sanki bir kötüleşme var gibi görüldüğünü ancak petrol ve altın hariç bakıldığında göreceli bir iyileşme döneminde olunduğunu da konuşmasında yer verdi.
Başbakan Binali Yıldırım, bankaların konut sektörünü canlandırmak için kampanya başlatacağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre 5 banka konut kredi faizlerini aylık 0.99’a indirecek.
Avrupa
Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni mayıs ayında beklentilerin altında 19.2 olarak açıklandı.
ABD
ABD Başkanı Donald Trump Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, İran kararını TSİ 21:00’da açıklanaccağını duyurdu.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, “Fed enflasyona dair güvenilirliğini sürmelidir” açıklamasını yaptı.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun yüzde 2 hedefini aşması konusunda rahatım açıklamasını yaptı.

Çin
Çin’de Gümrük İdaresi tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre ihracat Nisan ayında dolar cinsinden yüzde 12.9 arttı. İthalat aynı dönemde yüzde 21.5 arttı. Çin, Nisan ayında 28.8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.

Bilanço Haberleri
MİGROS / MGROS – Şirket, 2018 yılı ilk çeyrekte -238.424 Milyon TL (1Ç17: 907.015 Milyon TL) zarar açıkladı.
Bugün Açıklanması Beklenen Bilançolar: ENKAI, AEFES, ULKER, BIMAS
Şirket Haberleri
TURKCELL / TCELL – Geri alım kararları kapsamında; 4 Mayıs 2018 tarihinde, toplam 5.000.000 ABD Doları nominal değerde Şirket Eurobond’ları geri alınmış olup, işlemler ortalama 96,200 ABD Doları fiyatından gerçekleştiğini bildirdi. İşlemin toplam tutarı 4.828.368,05 ABD Doları’dır.
ALARKO HOLDİNG / ALARK – Şirket bağlı orttaklığı Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin Romanya Karayolları İdaresi tarafından açılmış olan Bükreş Güney Çevreyolu Dizayn ve Yapım İşi (Lot-1) ihalesine verdiği teklif en iyi teklif olarak açıklandığını bildirdi. Söz konusu işe ilişkin teklif bedeli % 19 KDV hariç 830.679.662 RON’dur (yaklaşık 178.376.100 Euro).
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI / GARAN – S&P, Türkiye Garanti Bankası A.Ş’nin (Banka) Uzun Vadeli Yabancı Para ve Uzun Vadeli Yerel Para notlarını “BB” seviyesinden “BB-” seviyesine çekerek Banka’nın Ortaklarından ve Yerleşik Olduğu Ülkenin Derecelendirilmelerinden Bağımsız Kredi Profili Notu’nu ise “bb+” seviyesinden “bb” seviyesine aşağı yönlü revize etmiştir.
TÜRKİYE İŞ BANKASI / ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR – S&P, İş Bankası’nın Uzun Vadeli Kredi Notunu BB’den BB-‘ye, Uzun Vadeli Ulusal Notunu trAA-‘den trA+’ya çevirmiş, Bankanın diğer derecelendirme notlarını ise teyit etmiştir.
YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK – S&P, Yapı ve Kredi Bankası’nın Uzun Vadeli Kredi NNotunu “BB”‘den “BB-“‘ seviyesine, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “trAA-“‘den “trA+” seviyesine çevirmiş, Banka’nın diğer derecelendirme notlarını ise teyit etmiştir. Banka’nın Uzun Vadeli Kredi Notunun görünümü de ülke görünümüne paralel olarak “Negatif”ten “Durağan”a yükseltilmiştir.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI / VAKBN – Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), bankanın Uzun Vadeli Yabancı Para ve Uzun Vadeli Yerel Para notlarını “BB” seviyesinden “BB-” seviyesine indirmiş olup, görünümünü “Negatif”ten “Durağan”a yükseltmiştir. Ayrıca, banka yurt dışı nakit havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında; Euro ve ABD Doları cinsinden toplam 380 milyon ABD Doları eşdeğeri tutarında seküritizasyon finansmanı temin edildiğini bildirdi.
SÖNMEZ PAMUKLU / SNPAM – Şirket, yatırımları için Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu süreci tamamlandığını, makine alımları için firmalarla görüşmeler yapılmış ve gerekli anlaşmalar yapılmaya başlandığını ve altyapı çalışmaları başşlatıldığını bildirdi.
ÜLKER BİSKÜVİ / ULKER – Yıldız Holding CFO’su Mustafa Tercan, bankalarla 5,5 milyar dolarlık yapılandırma için anlaşma sağlandığını açıkladı. (Business HT)
ADANA ÇİMENTO / ADANA, ADBGR, ADNAC – Şirket 660.000 ton/yıl beyaz klinker veya 1.000.000 ton/yıl gri klinker üretme kapasitesine sahip, “Klinker Üretim Hattı” yatırımı başarıyla tamamlanmış olup, test üretimine başlanacağını bildirdi.
DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG / DOHOL – Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. ile imzalanan Hisse Satış Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilecek pay satışı ve devirleri ile ilgili olarak, Rekabet Kurumu’nun İnternet Sitesinde yer alan duyuruya göre; Rekabet Kurulu, Şirket bünyesinde bulunan teşebbüslerden Doğan TV Holding A.Ş., Doğan Gazetecilik A.Ş. Doğan Haber Ajansı A.Ş., Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş., Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım A.Ş., Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. iile Doğan Media International GmbH’ın tam kontrolünün Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. üzerinden dolaylı ve nihai olarak Erdoğan Demirören tarafından devralınması işlemine onay verildiğini bildirdi.
GSD HOLDİNG / GSDHO – Şirket %100 oranındaki bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V.’nin 20.000.000 ABD Doları tutarındaki mevcut sermayesinin 10.000.000 ABD Doları nakit artırımla 30.000.000 ABD Doları’na ve GSD Shipping B.V. kayıtlı sermaye tavanının 30.000.000 ABD Doları’ndan 40.000.000 ABD Doları’na çıkartılmasına karar verilmiş olup artırılan sermayenin tamamı şirketi tarafından karşılanacağını bildirdi.
ASELSAN / ASELS – 16-19 Nisan 2018 tarihlerinde Malezya’da düzenlenen DSA 2018 Uluslararası Savunma Sanayi fuarında şirket, ASELSAN MALAYSIA SDN. BHD. ve DRB-HICOM DEFENCE TECHNOLOGIES SDN. BHD. (DEFTECH) firmaları arasında Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri, Askeri Araç Modernizasyonu ve İnsansız Silahlı Kara Araçları konularında bir işbirliği niyet mektubu (Letter of Intent) imzalanmmış olup taraflarca herhangi bir ticari taahhüt altına girilmemiştir. DEFTECH ile öncelikli olarak Malezya Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarına yönelik potansiyel projeler hedeflenmiş olup Uzakdoğu Asya ülkelerindeki faaliyetlerimizde işbirliği ayrıca değerlendirileceğini bildirdi.
DEVA HOLDİNG / DEVA – Şirket, ihraç edilen 47.930.000 TL nominal tutarındaki tahvil şirket tarafından geri alınmış olup Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde iptal işlemi gerçekleştirildiğini bildirdi.
MİGROS / MGROS – Şirket, 5 adet Migros, 8 adet Migros Jet, 3 adet Macrocenter ve 1 adet Ramstore formatında toplam 17 satış mağazası Nisan ayı içerisinde hizmete açıldığını bildirdi.
08.05.2018 tarihinden itibaren hak kullanımı işlemleri nedeniyle ilgili hakları kullanılmış olarak işlem görecek payların listesi aşağıdadır.
Kar Payı Ödemesi
Pay Kodu 1 TL Nominal değerli paya BRÜT (TL) 1 TL Nominal değerli paya NET (TL)
ALKIM 1,153081 0,980119

ALKIM: Temettü verimi %4.4 seviyesine karşılık gelmektedir. Nötr.

İntegraal Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.