Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

288
Paylaş

TL varlıkları konuşmaya devam ediyoruz. USD/TL kuru, 4.30 seviyesi ile tarihi rekor seviyesini test etti. Aslında, bu rekor seviyesi için spesifik bir neden olduğunu söylemek zor. TL varlıklardaki kırılganlığın sürüyor olması ve dış piyasada ABD Dolarındaki güçlenmenin etkisiyle, USD/TL kurunda yukarı yönde tepkinin devam etmesini tetikliyor. Dolar endeksi, 28 Aralık 2017 tarihinden bu yana ilk kez yeniden 93 puana yükselirken, bu durum gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor. Aynı zamanda, Türkiye’ye yönelik risk algısındaki artışın sürdüğünü de söylemekte fayda var. Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı 236 puan seviyesinde ve geçtiğimiz haftadan bu yana agresif bir tepkinin olduğu dikkat çekiyor. Erken seçim sürecinde olmamız ve seçim sonucu belirsizliğinin etkisi, TL üzerinde baskı kurduğu için kurlar üzerinde sağlıklı bir fiyatlamanın olmadığını gözlemliyoruz. Açıkçası, Türkiye’ye ile ilgili risk algısı iyileşmediği müddetçe TL’de net bir şekilde pozitif ayrışma beklemek zor gibi duruyor. Diğer taraftan, ABD Dolarının da seyri bu süreçte önemli olacaktır çünkü dışarda yavaş yavaş son dönemdeki kayıplarını toparlamaya çalışan bir Dolar var. Dolardaki güçlenme çabasının GOP’ları rahatsız etmeye devam etmesi ve TL’nin de bu taraftan negatif nemalandığını unutmamak gerek. TL ayağı rahatlasa bile Dolar tarafı güçlenmeye devam ettiği müddetçe kurun yukarı yönde eğilimi sürmeye devam edebilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: Haftalık periyotta USD/TL kurunda iştah sürüyor. Kur bugün 4.30 seviyesi ile rekorunu tazeledi ve bu seviyeyi direnç konumuna getirdi. Kurda geri çekilmelerde rahatlama görebilmemiz için ilk etapta 4.25 ve ardından 4.20 seviyesinin altında kapanışlar görülmesine ihtiyaç var. Kurda, 4.25 altı seviyeler görmedikçe tansiyonun azalmadığını söyleyebiliriz.
Destekler: 4.25 / 4.23 / 4.20
Dirençler: 4.30 / 4.40
EUR/TRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru için 5.10 bölgesi en yakın direnç konumunda olurken, 5.05 altı kapanışlar geri çekilmesini hızlandırması açısındaan önemli olabilir. Teknik olarak, yükselen kanal içerisinde yukarı yönde iştahını korumaya devam ediyor. Kur, 5.00 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe bu hareketini korumak isteyecektir.
Destekler: 5.05 / 5.08 / 5.0525
Dirençler: 5.10 / 5.1160 / 5.1335

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.