Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

228
Paylaş

TL varlıklar dünkü kritik Beştepe Zirvesini bekledi ancak Zirveden çok sürpriz bir sonuç çıkmadığı için kurlarda yeni bir harekete neden olmadı. Bugünde, TCMB, SPK, BDDK Başkanları ve Hazine Müsteşarının bir araya geleceği haberiyle, TL varlıklarda pozitif bir havanın olduğu görülüyor. Piyasalar, bu görüşmeler nedeniyle TCMB ‘den bir faiz artışı bekliyor dolayısıyla TL’de ılımlı bir tepki oluşuyor. Ancak, bu süreç daha net değil ve bu görüşmeler sonucunda TCMB’nin ne yönde aksiyon alacağı ise merak konusu. Bu süreçte olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var. Dış piyasada Dolar endeksinin 93 puanın altına doğru gerilemesi ve ABD nisan ayı enflasyon rakamlarının beklentileri karşılayamaması, Doların sınırlı da olsa değer kaybetmesine ve gelişmekte olan ülke piyasalarının rahatlamasına destekleyici oluyor. TL’de bu tablo karşısında pozitif nemalanıyor. Ancak, TL varlıklardaki kırılganlığın hala sürdüğünü dolayısıyla haber akışlarını bu süreçte yakından izlemekte yarar olduğu görüşünü koruyoruz.
USD/TRY
Teknik Analiz: Haftalık periyotta USD/TL kurunda iştah sürüyor. Kur gün içerisinde 4.3085 seviyesine kadar yükselmesine karşın, bu seviyeyi aşamadı. Gün içerisinde 4.2270 seviyesine kadar geri çekilmesine karşın buradan aldığı destekle yukarı yönde tepki vermeye devam ediyor. Kur için 4.2550 seviyesinin altındaki seyri geri çekilmesinde hız kazanması açısından önemli olabilir. Bunu başarması durumunda bir sonraki kritik destek 4.2220 seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Kurun daha da rahatladığını görebilmemiz açısından 4.20 seviyesinin altında kapanışlar görmemiz gerekecektir. Yukarıda 4.2550 seviyesinin üzeri yeniden 4.30 seviyesine doğru tepki vermesine neden olabilir.
Destekler: 4.2220 / 4.18
Dirençler: 4.2550 / 4.30 / 4.3745
EUR/TRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru için 5.10 bölgesi en yakın direnç konumunda olurken, 5.05 altı kapanışlar geri çekilmesini hızlandırması açısından önemli olabilir. Teknik olarak, yükselen kanal içeriisinde yukarı yönde iştahını korumaya devam ediyor. Kur, 5.00 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe bu hareketini korumak isteyecektir.
Destekler: 5.05 / 5.08 / 5.0525
Dirençler: 5.10 / 5.1160 / 5.1335

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.