Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 11.05.2018

Global Piyasalara Bakış 11.05.2018

173
Paylaş

S&P500, Euro/Dolar, Ons altın ve TR cari denge

ABD Nisan ayı enflasyonunun sürpriz yaparak çekirdek ve toplam kalemlerde beklentilerin altında gelmesi sonrasında Fed faiz artırımlarının kademeli olacağına dair beklenti doların global değerini zayıflattı. Burada özellikle ikinci el otomobil ve uçak bileti fiyatlarının belirgin düşüşüne ek olarak konut kiralarında beklediğimiz artış hızını göremedik. Her ne kadar tek bir veri ile ABD enflasyonunun gidişatına dair yorum yapmak hatalı olabilecek se de, Fed’in enflasyon hedefinin “simetrik” olduğunu vurguladığı bir ortamda Euro/Dolar paritesinde 1,20-1,21, ons altında 1330-1340, hareketini görüyoruz. Dün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in faiz artırımlarının önünü kapaması sonrasında ise dolar karşısında en umutsuz para birimi olarak Sterlin’i gözlemliyoruz.

S&P500 endeksine dahil olan şirketlerin %89’unun birinci çeyrek konsensüs beklentisinin üzerinde sonuç açıklaması, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde Çin’in ABD’ye karşı belirgin karşılık vermemesi endeksin uzun vadeli düşüş trendinin (2720) üzerinde kapanış yapmasına neden oldu. Her ne kadar S&P500 şirketlerinin ileriye dönük temettü verimini (%2,1), ABD 10 yıl vadeli tahvil faizine göre yetersiz görsek de, kısa vadeli olarak önceki zirveye doğru bir hareket gözlemleyebiliriz. Burada önümüzdeki hafta Salı günü yeniden başlayacak olan Çin-ABD görüşmelerine ilişkin detaylar da önemli olacak. Global endeksler arasında düşük borç yüküne sahip şirketlerin bulunduğu FSTE endeksi ise favori seçimimiz olarak kalmaya devam ediyor.

Bugün global piyasalarda önemli bir veri bulunmuyor. Önümüzdeki hafta ise Türkiye tarafında Mart ayı cari denge verisi (Pazartesi 10:00 piyasa beklentisi -4.15 milyar dolar) takip edilecek. Mart ayında ihracat ve turizm kalemlerinde iyileşmenin, altın ve enerji ithalatındaki artışı dengelediğini görüyoruz. Bu nedenle veri piyasa beklentisinin altında (-4 milyar dolar) gelebilir. Bu senaryonun gerçekleşmesi Dolar/TL negatif etki yapabilir

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.