Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Halkbank Mali Analiz Raporu

Halkbank Mali Analiz Raporu

151
Paylaş

Halkbank 1Ç18 solo finansal sonuçlarında 790 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda 10.5% artış).

Açıklanan net kar rakamı bizim 789 milyon TL olan tahminimize paralel ve 800 milyon TL olan piyasa beklentisinin hafif altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %35 azalarak %12.8 oranında ortalama öz kaynak getirisine işaret etmektedir.

1Ç18 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde hafif negatif bir etki bekliyoruz.

Hisse için 17% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımızı zayıf gelen esas bankacılık gelirleri nedeniyle 11,20 TL’den 9,52 TL’ye revize ediyoruz.

“TUT” tavsiyemizi ise koruyoruz. Yeni hedef fiyatımıza göre 24% artış potansiyeli bulunmaktadır.

Hisse 2018T 2.6x F/K (Benzerlerine göre %44 iskontolu) ve 0.33x F/DD çarpanlarıyla işlem görmektedir.

Bankanın 2018 tahmini sermaye getirisi 13.7%’dir.

Bütçe beklentilerinin altında gerçekleşen ücret ve komisyon performansı, kredi-mevduat makasındaki 60 baz puan daralma, güçlü kredi büyümesi, takipteki kredilerden yapılan güçlü tahsilatlar ve 70 milyon TL tutarında serbest karşılık çeyreğin öne çıkan unsurları oldu. Net faiz marjı çeyreksel bazda sadece 29 baz puan azalarak 2.6% olarak gerçekleşmiştir.

Aktif kalitesi tarafında takipteki krediler rasyosu güçlü tahsilatlar ve kredi büyümesine paralel olarak 10 baz puan azalarak 2.8% seviyesinde gerçekleşmiştir. Banka, sektördeki diğer bankalardan farklı olarak Yıldız Holding kredisini yeniden yapılandırmayıp birinci aşama krediler portföyünde sınıflandırmıştır. OTAS kredi ise (160 milyon dolar) ikinci aşama krediler grubunda yer almaya devam etmektedir. Bankanın yakın izlemedeki kredilerinin toplam krediler içinceki ağırlığı 120 baz puan artarak 3.7% olarak gerçekleşmiştir. OTAS kredi ise ikinci aşama krediler grubunda yer almaya devam etmektedir. Son olarak bankanın üçüncü aşama beklenen zarar karşılık oranı 4Ç17’deki 78.3% seviyesinden 79.5% seviyesine yükselmiştir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.