Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 14.05.2018

Global Piyasalara Bakış 14.05.2018

201
Paylaş

Global piyasalarda bu hafta ABD’de bulunan Çin Başkan Yardımcısı Liu He’nin ABD yetkilileri ile yapacağı görüşmeler, ABD Nisan ayı perakende satış verisi (Salı), Avrupa-Almanya enflasyon verileri (Çarşamba) ana gündem maddeleri olacak. Son dönemde ABD-Çin ticaret görüşmeleri, ABD’nin yüksek borçlanma programı ve artan enflasyon nedeniyle yükselen faiz oranlarının gelişen ülkelere yaşanan fon girişlerini olumsuz etkilemeye başladığını gördük. Mayıs ayının ikinci haftasında gelişen ülke tahvillerinden 2 milyar dolar, hisse senetlerinden 1.6 milyar dolar çıkış görülürken bu hareket 2016 yılından bu yana en yüksek haftalık satışa işaret etti. IIF, bu gelişmeler doğrultusunda yaptığı tahminlerini güncelleyerek gelişen ülke tahvil piyasasında görülen fon girişinin 2017 yılındaki 315 milyar dolar seviyesinden 255 milyar dolara gerileyeceğini tahmin ediyor.

Gelişmiş ülke hisse senedi piyasalarına bakıldığında ise raporlarımızda paylaştığımız üzere yüksek faiz ortamında göre olarak düşük borç yüküne sahip hisse senetlerinin bulunduğu İngiltere FTSE endeksi önderliğindeki G7 hisse senedi endeksi yükselişi devam ediyor. Euro/Dolar paritesindeki gerilemeyi arkasına alan DAX ve Trump’ın U dönüşü yaparak Çin ZTE şirketine yönelik yaptırımların kaldırılmasında dair talebini dile getirmesinden faydalanan S&P500 endeksi eski zirvelerine doğru yol almaya başladılar. Gelişen ülke piyasalarında güçlü duran Sensex/Hindistan ve Bovespa/Brezilya’ya eşlik edemeyen BIST100’de ise göreli olarak yüksek kalan CDS primlerimizin gelişen ülke ortalamasına yaklaşması ön koşul olabilir.

Gelişen ülke hisse senetlerinin performansı açısından gösterge olarak takip edilen MSCI EM endeksinde Perşembe günü yarıyıl değerlendirmesi ve endeks ağırlıklarının ayarlaması yapılıyor. Burada Çin’in A hisselerinin endekse dahil edileceğini görüyoruz. En önemli değişiklik ise ülke sınıflandırılmalarında olacak.

MSCI endeksinde
Güney Kore, Tayvan, Polonya, Şili, Birleşik Arap Emirlikleri gelişen (emerging) üülke – > gelişmiş (developed) ülke
Arjantin, Nijerya frontier ülke – > gelişen (emerging) ülke
Zimbabwe ilk defa değerlendirmeye alınarak frontier sınıflandırmasına katılıyor.

Türkiye tarafında ise bugün Mart ayı cari işlemler dengesi, işsizlik verileri (Salı), sanayi üretimi (Çarşamba), konut fiyat endeksi (Perşembe) takip edilecek. Piyasa beklentisi 4.15 milyar dolarlık açık verilmesi yönündeyken tahminimiz 4.04 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. Mart ayında ithalat-ihracat üzerinde artarken, turizm gelirlerindeki artış cari açığın piyasa beklentisi altında kalmasına neden olabilir. Yıllık olarak ise 53.3 milyar dolar olan cari açığın 54 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.