Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

186
Paylaş

Güne hafif negatif eğilimle başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %0,95 yükselişle 102.816’dan kapattı. TL’deki değer kabı ve negatif ayrışma devam ediyor. Tahvil faizlerinde ise yükseliş var. Bun a rağmen BIST’te tepki alımları oluştu. Piyasalar TL’deki değer kaybı sonrası TCMB’den bir ara toplantı ile faiz artırım beklentisi oluşurken, bu yönde bir adım gelmemesi sonrası TL’deki değer kaybı süreci devam ediyor. CDS’lerde sınırlı bir geri çekilme yaşansa da yüksek seyir devam ediyor bu görüntü de TL varlıklar için yüksek risk algısının devam ettiğini gösteriyor. TL’deki değer kayıplarının durması durumunda BIST’te tepki alımları devam edebilir. BIST’te tepki alımları oluşsa da TL varlıkların negatif ayrışmasında etken olan riskler devam ettiği için tepki alımları sınırlı kalabilir.

Tepki alımları kısa vadede satış fırsatı olarak kullanılma risk yüksek görünüyor. Ancak yurtdışı piyasalarda ciddi bir bozulma olmadıkça, TL’deki değer kaybının durması ve petrol fiyatlarında yaşanacak geri çekilmeyle birlikte BIST 105.000 seviyelerine doğru tepki yükselişini devam ettirebilir. BIST’in negatif ayrışmasında etkili olan petrol fiyatlarındaki gevşeme tepki alımlarını destekleyecektir. İkinci yarıda tepki alımlarının sınırlı da olsa devam
etmesi beklenir.

Endeks kısa vadede 99.200 üzerinde kaldıkça ve gün içinde 101.800 üzerinde tutundukça tepki yükselişinin 104.900-105.200 aralığını hedefleyerek devam etmesi beklenmektedir.

Kısa vadeli göstergelerin aşırı satımdan dönerek Al sinyali vermesi tepki yükselişinin devam edebileceği beklentisini destekliyor. Ancak endeks kısa vadede 105.300, orta vadede ise 50 GHO’nın geçtiği 110.200’ler altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve düşüş trendinin tepki yükselişi sonrası devam etmesi beklenmektedir. Teknik göstergelerde düşüşte henüz bir pozitif uyumsuzluk oluşmaması, ve yükselişlerin düşük hacimle gerçekleşmesi şuan yükselişlerin tepki niteliğinde olduğuna işareti ediyor. Endeksin 101.800 atlında gelmesi durrumunda ilk etapta 99.200’lere doğru satışların tekrar güç kazanması beklendiğinden gün içi pozisyonlar için bu seviye zarar-kes seviyesi olarak takip edilmelidir. Kısa vadede 99.200’e doğru olası gerileme tepki yükselişi için alım fırsatı,104.900 ve üzerine yükseliş ise satış fırsatı olarak takip edilebilir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kkararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.