Ana Sayfa PETROL Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

182
Paylaş

Petrol piyasasında bugün OPEC raporu takip edildi. Jeopolitik risklerin gelecek aylarda petrol arzını etkileyebileceği raporda belirtilirken, OPEC’in petrol üretimi nisan ayında 12 varil/gün arttı. OPEC, 2018 yılı günlük ham petrol talep tahminini 25 bin varil artırdı. Bununla birlikte OPEC’in global petrol talebinin bu yıl 1.65 milyon varil /güne yükselmesi bekleniyor. Aylık OPEC raporunda açıklanan üretim artışları petrol arzına yönelik ciddi bir tehdit oluşturmadığını söylemek mümkün. Diğer yandan arza ilişkin piyasada oluşan algıda bir değişiklik olmadı. Buna karşın Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen açıklamaya göre bir sonraki OPEC toplantısında İran’a yönelik yaptırımların arz üzerindeki etkisinden ziyade doğru petrol envanteri seviyesinin tespit edilmesine daha çok odaklanacağını bildirdi. Bugün petrol fiyatlarını etkileyecek önemli bir veri bulunmamakta. Amerikan tipi ham petrolü 70$ üzerinde ve Brent petrolü 77$ üzerinde takip etmeyi sürdürüyoruz.
Teknik Analiz: WTI’da ana yön yukarı olmaya devam ediyor. Teknik göstergeler petrol fiyatındaki yukarı yönlü hamleleri destekler nitelikte. Şimdilik 69.50$ – 70$ destek alanı üzerindeki seyirler korunuyor. Petrol, yükselen kanal hareketini sürdürmekle birlikte kısa vadede 71$ yakınlarında yükselmekte zorlanıyor. Kısa vadeli direnç olarak 71.85$ seviyesini takip etmeyi sürdürüyoruz.
WTI
Dirençler: 71.85 / 73.90 / 75.50
Destekler: 70.00 / 69.50 / 66.60

Brent
Dirençler: 77.40 / 78.80
Destekler: 73.00 / 71.20 / 68.20

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorumm ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.