Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 15.05.2018

Global Piyasalara Bakış 15.05.2018

187
Paylaş

Global hisse senedi piyasaları ABD-Çin görüşmelerinin sakin seyri, Trump’ın Çin merkezli ZTE şirketine dair olumlu açıklamaları, olumlu global büyüme ve S&P500 şirketlerinin yüklü hisse geri alım programlarını nedeniyle yukarı yönünü sürdürüyor. Açılışta yayımlanan Nisan ayı Çin verilerinde sanayi üretiminin olumlu seyrine rağmen sabit yatırımlarda yalnızca yüzde 7’lik artış görülmesi Hükümetin kontrollü yavaşlama programının devam ettiğine işaret ederken, Asya hisse senetlerinin hafif satıcılı seyrini destekliyor. ABD’nin İran ile ticaret yapan AB merkezli şirketlere uygulayabileceği yaptırımlara dair belirsizlik petrol fiyatlarında yükselişe ve ABD 10 yıllık faiz oranının yeniden %3 üzerinde fiyatlanmasına neden oluyor. Modellerimiz 10 yıl vadeli faiz oranında %3,25-%3,40 aralığının limit olabileceğin işaret etse de, 20-25 baz puanlık yükseliş potansiyelinin devam etmesi gelişen ülke hisse senedi ve bonoları üzerinde baskının devam etmesinin ana sebebi. Dün güncellediğimiz gelişen ülke – BIST100 karşılaştırmalı stratejimize göre petrol fiyatlarındaki olumlu artıştan etkilenen Rusya/Moex endeksi de alım yönünde potamıza dahil oldu. Son görünümde Bovespa/Brezilya, Sensex/Hindistan ve Rusya/Moex ucuz endeksler konumundayken, BIST100’de yukarı yön için Türkiye CDS priminin gelişen ülke ortalamasına yakınsaması gerekiyor.

Dün yayımlanan Türkiye Mart ayı cari işlemler açığının beklentilerin (4.1 milyar $) üzerinde (4.8 milyar dolar) gelmesiyle yıllık açık 55.4 milyar dolara yükseldi. Son 12 ayda cari işlemler açığındaki artış yıllık bazda 21.9 milyar dolar oldu. Altın ithalatındaki artış (yıllık 13 -> 13.5 milyar dolar) ve mal ihracatında azalış cari mal dengesindeki açığın yükselmesine yol açtı. Bizce verinin en önemli bileşenlerinden çekirdek cari açık (altın ve enerji hariç) ise yılık olarak 6,6 milyar dolardan 7,3 milyar dolara yükseldi. Burada dış talebin zayıflığı dikkat çekti. Olumlu tarafta ise turizm gelirlerinde geçtiğimiz senenin aynı ayına göre yıllık bazda 4.2 milyar dolarlık artış görüldü ve 18 milyar dolarlık yıllık turizm gelirine ulaşıldı. Cari açığın finansmanı büyük ölçüde net hata noksan ile (2.9 milyar dolar) yapılırken, resmi döviz rezervlerinde Mart ayında 4.8 milyarlık azalış görüldü. Önümüzdeki dönemde altın ithalatının artmaya devam edeceği varsayımı altında cari açığın/GSYİH’ye oranının %6 üzerindeki seyrinin devam ettiğini görebiliriz.

Bugün.. 15:30’da yayımlanacak ABD Nisan ayı perakende satışlar verisinde piyasa beklentisi aylık %0,3, otomobil hariç satışlarda aylık %0,5, büyümeye dahil olan kalemde aylık %0,4 artış görülmesi yönünde. Akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artışa rağmen otomobil satışlarında Nisan ayında %1,7 düşüş görülmesi nedeniyle piyasa beklentisinin (%0,3) altında bir sonuçla karşılaşabiliriz. Benzer şekilde çekirdek satışlarda da Harvey kasırgası sonrasında görülen yüksek baz etkisinin devamı nedeniyle beklentilerin (%0,4) altında bir veri görme olasılığımız artıyor. Bu senaryo gerçekleşir ise dolar negatif, hisse senetleri hafif pozitif bir görünüm oluşabilir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.