Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

187
Paylaş

Güne güçlü satışlarla başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %1,12 düşüşle 102.213’den kapattı. TL’deki değer kaybı ve negatif ayrışmanın güçlenerek devam etmesinin etkisiyle BIST güne güçlü satışlarla başlarken, bu eğilimini devam ettirerek ilk yarıyı satıcılı kapattı. BIST’teki negatif ayrışmada son dönemde etkili olan petrol fiyatlarındakiyükselişin de güçlenerek devam etmesi bugünkü negatif fiyatlamada etkili görünüyor.

CDS’ler ise Şubat 2017’den berie n yüksek seviyesi olan 248 seviyelerine yükselerek TL varlıklara ilişkin risk algısın yükseldiğine ve TL varlıklarda kaçışın devam ettiğine işaret ediyor. Yurtiçi 10yy tahvil faizleri de %14,40 ile tarihi zirve seviyelere yükseldi. Geçenhafta EKK toplantısı sonrası TCMB’den Haziran’daki toplantı öncesi bir faiz artırım beklentisi ile TL varlıklarda sınırlı bir rahatlama yaşanmıştı. TCMB’den bir faiz artırımının gelmeyeceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle birlikte TL’deki değer kayıpları katastrofik bir şekilde devam ediyor. BIST diğer TL varlıklardaki tüm bu negatif fiyatlamaya rağmen güçlü gelen şirket karlılıklarının da etkisiyle daha güçlü bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Döviz kuru, CDS ve tahvil faizlerinde yeni rekor seviyeler test edilmesine karşın BIST şuan kısa vadeli gördüğü dip seviyelerin üzerinde tutunmayı başarıyor. Ancak TL’de ve tahvil faizlerinde stabilizasyon sağlanmadıkça BIST’te tepki alımı denemeleri oluşsa da sınırlı kalması ve düşüş trendinin devam etmesi beklenir. BIST’te kısa vadede olası tepki yükselişleri satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edilecektir.

Endeks gün içinde 101.500, kısa vadede 99.200 üzerinde tutundukça 104.900-105.200 aralığına kadar tepki yükselişi gerçekleştirme potansiyelini koruyacaktır. Ancak tepki yükselişinin güç kazanması için 103.200’ün geçilmesi gerekiyor. Kısa vadede bu seviye altında kaldıkça 99.200’lere kadar satış baskısının devamı beklenir. Kısa vadeli göstergelerin halen pozitif tarafta olması geri çekilmeler olsa da sonrasında tepki yükselişinin devam edebileceğine işaret etmeye devam ediyor. Ancak endeks kısa vadede 105.300, orta vadede ise 56 GHO’nın geçtiği 110.000’ler altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde olası ve orta vadeli düşüş trendinin devam etmesi beklenmektedir. Yükselişlerde işlem hacminin düşük kalması tepki alımlarının güçsüz olduğunu gösteriyor. Endeksin 101.500a altında 99.200’lere doğru düşüşünü devam ettirmesi beklenir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile rrisk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.