Ana Sayfa PİYASALAR ABD Faiz Yükselişinde Son Düzlükte miyiz?

ABD Faiz Yükselişinde Son Düzlükte miyiz?

142
Paylaş

Son günlerin yükselen petrol -> artan enflasyon beklentileri -> yükselen ABD faiz oranları -> değer kaybeden Euro/Sterlin/Yen/Altın, değer kazanan dolar mottosu nereye kadar devam edebilir? sorusu bugünlerde herkesin dilinde…

Yıl başında 2018 yılı projeksiyonlarımızı oluştururken global büyüme değişkenlerini (Çin büyümesi, ABD istihdam ve konut verileri, Euro bölgesi enflasyon ve PMI’ları) içeren modelimize başvurmuş, o dönemde %2,4 civarına seyreden ABD 10 yıl vadeli faiz oranlarının %3,25-%3,50 aralığına yerleşebileceğini belirtmiştik. Artan petrol fiyatları, ABD’nin 1.3 trilyon dolara yaklaşan 2018 borçlanma ihtiyacı (2017 800 milyar), global pozitif çıktı açığı gibi etmenler ABD PCE enflasyonunda %2,2’ye ulaşma beklentimizi artırmıştı. Bu doğrultuda faiz oranlarında 100 baz puana yakın yükseliş tahmininde bulunmuştuk. Son durumda ise ABD 10 yıl vadeli faiz oranı %3,07’ye ulaşmış görünüyor. Diğer bir deyişle hedefimize yaklaştık.

Konuyu biraz daha yakından incelemeden önce şunu belirtmek gerekir ki “ABD faizleri neden yükseliyor?” sorusu yerine “ABD faizleri bu sene hangi seviyeleri görebilir?” sorusunu cevaplamak isteyen, diğer bir deyişle balık tutmayı öğrenmek isteyenler için derinlemesine inceleme yapmak şart görünüyor.

Peki son durumda neredeyiz? Bu sabah açıklanan ve 1.çeyrekte %0,6 daralan Japonya ekonomisi (mevsimsel düzeltişmiş bakıldığında görülen %0,2’lik daralmanın %0,1’lik kısmı konut yatırımlarından geliyor, ihracat hala pozitif ki bu olumlu), gerileyen ABD-AB ve Asya PMI (büyüme öncü göstergeleri) bizlere dünya genelinde yılın geri kalanında daha yavaş bir büyümeye doğru ilerlediğimiz gösteriyor. Bu durumda modelimizi yeniden güncellediğimizde, ABD 10 yıl vadeli faiz oranının, teorik olarak olması gerek seviyeden (%2,07) 100 baz puan yukarıda (%3,07) seyrettiğini görüyoruz. 10 yıl vadeli oran ile teorik oran arasındaki farkın (grafikte mavi çizgi) ise daha önce 2005 ve 2002 yıllarında görülen 124 baz puana sadece 24 baz puan yakınlıkta olduuğunu tespit ediyoruz.

Daha yalın bir dille anlatmak gerekir ise global piyasaların amiral gemisi olan ABD faizlerinde bizim penceremizde yılın geri kalanı için 25 bps’lik ilave bir yükseliş yeterli görünüyor. Diğer bir deyişle Euro/Dolar, ons altın ve gelişen ülke kurlarında değer kaybının hafiflemesi açısından dayanmamız gereken yaklaşık 25 baz puanlık (%3,07-%3,33) yükseliş potansiyeli daha bulunuyor. ABD faiz oranı yükselişinde son düzlüğe girilmiş olabilir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşller mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.