Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

240
Paylaş

TL varlıklar üzerinde kırılganlık sürüyor. Bugünde, USD/TL kuru 4.5011 ve EUR/TL kuru 5.3245 ile tarihi zirvelerini test etti. Türkiye’ye yönelik risk algısında da bozulma sürüyor ve Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamında da yukarı yönde eğilim korunuyor. Bu durumda, TL üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Sabah saatlerinden bu yana oynaklık yüksekti. Gün içerisinde, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşme yapacağı haberi iç piyasayı rahatlattı. Piyasa bu görüşmeden de bir beklenti içerisine girdiği için iç piyasadaki tansiyonun bir nebze de olsa azalmasını desteklemiş durumda. Görüşmeden gelecek açıklamalar bekleniyor. Piyasayı rahatlatan açıklamalar gelirse bu durumda TL’de pozitif etkilenebilir. Dış piyasada ise Dolar endeksi 93.50 sınırında ve GOP’ları rahatsız ediyor. Dış piyasa kaynaklıda kurun yukarı yönde eğilimini koruduğunu izliyoruz. Veri takvimi açısından günün geri kalanında açıklanacak ABD verileri bulunuyor. Ancak, Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru bugünde 4.5010 seviyesi ile tarihi zirvesini test etti. Kur gün içerisinde 4.4070 seviyesine kadar geri çekilmesine karşın bu seviyeden aldığı destekle yeniden yukarı yönde tepki vermeye başladı. Şu sıralarda, 4.43 seviyesinde olan kur için 4.4450 seviyesi en yakın direnç konumunda. Bu direnç noktasının üzerine doğru tepkisinde ısrarcı olursa bu durumda yukarı yönde ivmesinde hız kazanabilir. Geri çekilmelerde, 4.40 seviyesinin altındaki kapanışlar kurun rahatlamaya başladığının göstergesi olarak yorumlanabilir.
Destekler: 4.40 / 4.3745 / 4.3455
Dirençler: 4.4450 / 4.4630 / 4.5050
EUR/TRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru, 5.3245 ile rekorunu tazeledi. Kur, şu sıralarda 5.21-5.22 aralığında fiyatlanıyor. Kur için 5.20 seviyesini en yakın destek noktası olarak izleyebiliriz. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar kurda geri çekilmelerin hız kazanmasına neden olabilir. Buna karşın yukarıda ise 5.23 seviyesini direnç noktası olarak takip edebiliriz.
Destekler: 5.2455 / 5.20
Dirençler: 5.23 / 5.3023 / 5.3245

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.