Ana Sayfa PETROL Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

182
Paylaş

Petrol fiyatları İran’a yönelik yaptırım kararı sonrası 2014 yılı seviyelerine yükseldiği yerlerde soluklanıyor. Yabancı kurumlar petrol fiyatı beklentilerini önümüzdeki dönemlerde oluşabilecek arz endişelerine yönelik yükseltmeye devam etmekteler. Diğer yandan OPEC’in arz kesintisi anlaşmasını yeniden değerlendirmek için henüz acele etmediği, herhangi bir arz sıkıntısından ziyade jeopolitik faktörlerin etkisiyle petrol fiyatlarının kısa vadede 80 dolara doğru yükselmesini beklediği belirtildi. Bunun aksine OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol üretimini azaltma anlaşmasına uyumu, nisan ayında rekor kırarak yüzde 149’a ulaştı. Bu, petrol piyasası açısından önemli bir gelişme ancak petrol piyasası fiyatlama açısında bu bilgiye tepkisiz kaldı. Bugün TSİ 17,30’da açıklanacak haftalık ham petrol stok ile ABD petrol üretim rakamları anlık tepkileri beraberinde getirebilir. İzlenmesinde fayda var.
Teknik Analiz: Kısa vadede 71.80$ direnç alanında yavaşlama var. Genel eğilim yukarı yönde olmaya devam ediyor ancak yükseliş temposu yavaş. Bu nedenle direnç alanlarına doğru yükselişlere karşı dikkatli olunmasında fayda olabilir. Gevşeme eğiliminde 70$ seviyesi üzerinde kalması yukarı yönlü seyrin devam etmesini destekleyecektir.
WTI
Dirençler: 71.80 / 73.90 / 75.50
Destekler: 70.00 / 69.50 / 66.60
Brent
Dirençler: 77.40 / 78.80
Destekler: 73.00 / 71.20 / 68.20

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.