Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.05.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.05.2018

182
Paylaş

17.05.2018 Perşembe sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Doğan Holding (DOHOL, Sınırlı Pozitif): Daha önce kamuya açıkladığı çerçevede; 6 Nisan 2018 tarihinde Şirket ile Demirören Medya arasında imzalanan “Hisse Satış Sözleşmesi” kapsamında, doğrudan bağlı ortaklıkları; Doğan Gazetecilik A.Ş., Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş., Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım A.Ş. ve Doğan Media International GmbH (birlikte “Devre Konu Şirketler”) ile dolaylı bağlı ortaklığımız Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş.’de sahip olduğu pay senetlerinin tamamının ve kullanılan alım hakkı opsiyonu neticesinde “Radyo D” ve “CNN Türk Radyo”nun lisans haklarının Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. ‘ye toplam 893mn Amerikaan Doları satış bedeli üzerinden nakden ve peşin olarak satılmasında, “kapanış koşulları” sağlanmak suretiyle pay senetlerinin satışı ve devri bugün itibariyle tamamlanmış ve Satış Bedeli tam ve nakit olarak serbest şekilde hesaplarımıza intikal etmiştir.

Satış Bedeline ilave olarak 26mn Amerikan Doları ise (toplam Satış Bedeli tutarı 919mn ABD Doları olacak şekilde) yine daha önce kamuya açıklandığı üzere, Doğan TV Holding A.Ş.’de Commerz Film GmbH’a ait ve Doğan TV Holding A.Ş. sermayesinin % 6,68’ini temsil eden, ilave kontrol sağlamayan 138.999.811 adet pay senedinin de Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş.’ye devri ile birlikte ayrıca tahsil edilecektir.

Söz konusu satış işleminde Vergi Mevzuatı’na göre tutulan yasal kayıtlara göre yaklaşık 1,3 milyar TL tutarında “iştirak hissesi satış zararı” oluşacağı hesaplanmakla birlikte, Şirket’in yasal kayıtlarında bulunan kar dağıtımına konu edilebilecek kaynakların toplam brüt tutarı paylara ilişkin primler/iskontolar hariç yaklaşşık 3,8 milyar TL’dir. TMS/TFRS’ye göre hazırlanan ve en son kamuya açıklanan 31.03.2018 tarihli konsolide finansal tablolara göre ise yaklaşık 3,5 milyar TL “iştirak hissesi satış karı” oluşması beklenmektedir. Konuya ilişkin detaylı açıklamalar kamuya açıklanacak ilk finansal tablo ve dipnotlarında yer alacaktır.

Petkim (PETKM, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin Olağan Genel Kurulu’nun, nakit temettünün yanısıra çıkarılmış sermayesinin %10’u oranında bedelsiz payın ortaklarımıza temettü olarak dağıtılması kararı doğrultusunda; 4 milyar TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 1,5 milyar TL çıkarılmış sermayesinin 1,65 milyar TL’ye yükseltilmesine, 150mn TL’lik artışın Özel Fonlardan karşılanmasına, Ortakların elinde bulundurdukları beher hisseye %10 oranında bedelsiz hisse dağıtılmasına, Bu dağıtımın, Şirket sermayesine iştirak oranlarına göre bedelsiz olarak Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda kayden yapılmasına, Konu ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu ve ilgili diğer kurumlardan izinlerin alıınmasına, karar verilmiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 84 gün vadeli 300mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup, talep toplama işlemi 21 -22 – 23 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 300mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 450mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

Verusatürk Girişim Sermayesi (VERTU, Sınırlı Pozitif): 18,5mn TL ödenmiş sermayeli Smartiks Yazılım A.Ş.’de sahibi olduğu toplam 7,4mn adet payın (%40) tamamının, şirket değeri üzerinden toplam 19,9mn TL bedel karşılığında Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş.’ye satılmasına karar vermiştir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.