Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 24.05.2018

Global Piyasalara Bakış 24.05.2018

222
Paylaş

Global piyasalar ABD Başkanı Trump’ın otomobil ithalatına %25 ilave vergi getirilmesi yönündeki planının basına yansımasıyla birlikte Japonya, AB, Çin ve Hindistan’dan tepkiler yükselirken ABD’de ihtal otomobillerin toplam pazardaki oranı %23 civarındayken, ithal otomobil satan 10 bin galerinin de kapsama girdiğini görüyoruz. Otomobil parçası/otomobil sınıfında ithalat Meksika’dan yapılırken, bu ülkeyi Kanada, Japonya, Almanya ve Güney Kore takip ediyor. Şirketler bazında ise Mazda Corp., Tata Motors, Mitsubishi Motors, ABD pazarındaki tüm ürünleri ithal ettikleri için bu düzenlemeden en çok etkilenecek olanlar. Wolkswagen AG ve BMW AG ABD’de sattıkları ürünlerin büyük bölümünü ithal ederken, Ford Motor Co, General Motors ve Honda Motors ABD üretim tesislerini kullandıkları için avantajlı konumda olacaklar.

ABD halihazırda, serbest ticaret anlaşmasının bulunmadığı ülkelerden yapılan otomobil ithalatı üzerinden %2,5 vergi alırken, kamyon-kamyonet kategorisinde vergiler %25 civarında yer alıyor. ABD kanunlarına göre (Section 232) ABD Başkanının “ulusal güvenlik” konusunu refere ederek ithal ürünler üzerine vergi koyma yetkisi bulunuyor. Trump’ın otomobil ithalatına ilişkin vergilendirme isteğini ulusal güvenlik amacına nasıl bağlayacağı ise merak konusu. Nikkei açılışta -%1, Çin Shenzen ise yatay seyrediyor. Ons altın tarifelerin yeniden gündeme gelmesiyle 1295 dolar civarında ve 1315 dolar hareketine başlamış görünüyor.

Piyasalarda dün takip edilen önemli konularından biri de Fed tutanakları oldu. Fed üyeleri %2 enflasyon hedefine ulaşıldığına tam olarak ikna olmadıklarını belirtirken, simetrik hedef konusuna açıklık getirilmiş oldu. Burada üyelerinin “bazılarının” %2 üzerinde bir enflasyonun görülmesi durumunda bile faiz artırımlarının “kademeli” seyrine devam edileceği yönündeki beklentisi piyasalarda “güvercin-dolar negatif-altın pozitif” olarak algılandı.

Türkiye tarafında ise TCMB’nin enflasyon görünümündeki bozulma riskine karşı geç likidite borç vermee penceresinde 300 baz puan artış yapması sonrasında Dolar/TL’de belirgin düşüş görülüyor. 7 Haziran toplantısı öncesinde dar bantta (4,51-4,72) işlemler gerçekleşebilir. BIST100’de ETF’lerdeki tepki gözönüne alındığında %2 + bir açılış görülebilir. 7 Haziran toplantısına kadar yukarı yönlü bir ivme görülebilir. Türkiye ve gelişen ülkeler karşılaştırmalı görünümü aşağıda yer alıyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, saadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.