Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

372
Paylaş

Dün TCMB’nin GLP’de yapmış olduğu 300 baz puanlık faiz artırımının ardından kurlardaki geri çekilmenin sınırlı kaldığı görülüyor. Kısacası, TL’deki oynaklığın sürüyor olması kurların aşağı yönlü hareketinin güçlenmesini zorlaştırıyor. Dış piyasada ise Dolar endeksi 94 puanın üzerinde güç kaybetmesine rağmen hala 93.50 seviyesinin üzerinde olması gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor. Bu durumda, TL’yi rahatsız ettiği için kurların yukarı yönde tepki vermesini tetikliyor. Kur için olağanüstü bir durum olmadıkça yeni rekor seviyelerin oluşmasını beklemeyebiliriz. TCMB yapmış olduğu hamlesiyle 07 Hazirandaki toplantısına kadar olağanüstü bir durumda olmadıkça kurlarda yeni rekor seviyelerin önüne geçmiş gibi duruyor. Ancak, olası haber akışlarına karşı hala temkinli olunmasında fayda var. Yeni bir haber anında fiyatlamalar üzerinde sert bir şekilde etkisini gösterebilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru 4.79 seviyesine doğru ivmelenmesine karşın şimdilik bu seviyenin üzerine geçemedi. Ancak, sabah saatlerinden bu yana geri çekilmelerde de çok güçlü olamadığı dikkat çekiyor. Teknik açıdan ele aldığımızda, yükselen kanal içerisinde olan kurda kanalın üst sınırı 4.8270 seviyesine denk geliyor. Bu seviyenin üzerine yükselmesi durumunda yukarı yönde hareketini daha da genişletebilir. Buna karşın, kur saatlik periyotta 4.54 seviyesini güçlü bir destek noktası haline getirdi. Dünde, bu seviyeye kadar geri çekilen kur için bu seviyenin altına doğru hamlelerde zayıf kalması durumunda yukarı yönde iştahını koruyacağını söylemekte fayda var.
Destekler: 4.7550 / 4.6860 / 4.54
Dirençler: 4.8270 / 4.87 / 4.9280
EUR/TRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru, geri çekilmelerde 5.5845 seviyesi destek noktası olurken, bu destek noktasının altındaki kapanışlar aşağı yönde hareketinin devam etmesini destekleyebilir. Buna karşın, yukarıda bir seviye vermek zor. Kurda oynaklık yüksek olduğu için aşağı ve ya yukarı yönde hareket alanı mevcut dolayısıyla stratejilerdde temkinli olmanızda yarar var.
Destekler: 5.5845 / 5.5080 / 5.4250
Dirençler: 5.6550 / 5.7685

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.