Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

819
Paylaş

TCMB para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlandığını bugünkü duyurusuyla piyasalara bildirdi. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının TCMB’nin politika faizi olacağını ve bu oranın mevcut fonlama faizi olan %16.50 ‘ye eşitleneceğini belirtti. Gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceğini ifade etti. Bu uygulamasının ise 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren başlanacağı da duyuruda belirtildi. Merkez, 23 Mayıs tarihinde olağanüstü toplanarak GLP’de 300 baz puanlık bir artışa giderek, piyasalardaki agresifliğin önüne geçmiş oldu ancak etkisi sınırlı kaldı. Bugünkü açıklamasının ardından iç piyasada daha iyimser bir havanın olduğu gözlemleniyor. Bugünkü hamlesiyle oyunun içerisinde ne kadar baskın olduğu mesajını piyasalara vermiş oldu. Bu mesajı oldukça önemli çünkü bu durum TL varlıklarda yeni rekor seviyelerin önüne geçmiş oluyor. Gerekli gördüğü takdirde de elindeki enstrümanları kullanabileceğini de ifade ediyor. Ayrıca, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ve ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün ve yarın Londra’da finans kuruluşları ve temsilcileri ve yatırımcılarla bir araya gelecek. Bu görüşmeler öncesi yapılan bu hamlenin de anlamlı olduğunu söyleyebilirim. Yabancı yatırımcılar için önemli bir mesaj olduğunu ve yabancılara kur riski endişelerinin olmaması gerektiğini vurguladıklarını düşünüyoruz. Şimdi ise gözler asıl takvimde olan 7 Hazirandaki toplantısında. Bu toplantıda bir hamle gelir mi düşüncesi piyasaların kafasını kurcalıyor. Şuna dikkat çekmek istiyoruz. 25 Nisan tarihinde yapılan toplantısında, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlendiğini, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtilmişti. Ancak, bu ifade 23 Mayıs tarihinde olağanüstü toplanan kurulun karar metninde bulunmuyor. Eğer, bugünkü hamleyi de ek sıkılaşma adımı olarak görürsek, aynı zamanda 7 Haziran gününe kadar olağanüstü bir durum olmadıkça, TCMB’den bir hamle gelmeyebilir.
USD/TRY
Teknik Analiz:USD/TL kuru, TCMB’nin yapmış olduğu bu iki hamleye rağmen en fazla 4.55 seviyesine kadar geri çekilerek bu seviyeyi ne kadar güçlü bir destek noktası olarak çalıştırdığını göstermiş oldu. Dolayısıyla, kur bu seviyenin altına doğru tepkisinde zayıf kaldığı müddetçe geri çekilmelerde sınırlı kalabilir. Ancak, bu yeni rekor test edebilir anlamına gelmesin çünkü TCMB yapmış olduğu sadeleşme adımlarıyla zaten yeni rekor seviyelerin önüne geçmiş oldu. Dolayısıyla, önemli bir gelişme olmadıkça kurlarda yeni rekor denemelerini beklemediğimi söyleyebiliriz. Sadece, 4.55 desteğinin altını görmezsek kur bir süre 4.55-4.70 aralığını ihlal edebilir. Şunu da eklemek isterim, iç piyasadaki gelişmeleri konuşmaktan dış piyasayı unuttuk. Global piyasalarda, güçlü Dolar rallisinin olmaması hala bizim açımızdan bir fırsat. Bu durum, kurun, yukarı yönde çok güçlü bir iştahının olmasını şimdilik olanak sağlamıyor.
Destekler: 4.60 / 4.53 / 4.40
Dirençler: 4.6830 / 4.7250 / 4.81
EUR/TRY
Teknik Analiz: EUR/TL kurunda yükselen kanal içerisinde seyirler sürüyor. Kur için en yakın destek noktası 5.3110 olurken, en yakın direnç ise 5.3515 seviyesinden geçiyor.
Destekler: 5.3110 / 5.2840 / 5.2750
Dirençler: 5.3515 / 5.3665 / 5.4140

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.