Ana Sayfa HABERLER Burgan Bank Net Kârını %133 Artırdı

Burgan Bank Net Kârını %133 Artırdı

186
Paylaş

Burgan Bank, 2018 yılının ilk üç ayında vergi öncesi kârını 64 milyon TL, net kârını ise önceki senenin aynı dönemine göre %133 artışla 49 milyon TL olarak açıkladı. Güçlü sermayedarının desteği ile Burgan Bank geçen yıla göre konsolide mali tablolarında aktif büyüklüğünü %21 artışla 19 milyar TL’ye, nakdi kredilerini 16 milyar TL’ye, müşteri mevduatını ise 9 milyar TL’ye yükselterek 2018 yılının ilk çeyreğinde de sağlıklı ve istikrarlı büyümesine devam etti.
31 Mart 2018 itibariyle Burgan Bank’ın özkaynakları 1,4 milyar TL’ye, katkı sermaye dâhil özkaynakları ise 2,6 milyar TL’ye ulaştı. Sermaye yeterlilik oranı konsolide bazda %17,2 solo bazda ise %19,3 olarak gerçekleşti.

Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, 2018 ilk çeyrek finansal sonuçları ile ilgili şunları söyledi: “Burgan Bank olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde etkin risk yönetimimiz ile sağlıklı büyümemizi sürdürdük. Yılın ilk üç ayında geçen yıla oranla %133 artışla 49 milyon TL net kâr elde ettik. Bu istikrarlı başarıyı, ekibimizin özverili çalışmalarına ve ana hissedarımızın bize olan inancına borçluyuz. Önümüzdeki dönemde butik bankacılık anlayışımızla Kurumsal ve Ticari Bankacılık’ta işlerimizi daha da büyütmeye ve rekabetçi olmaya devam edeceğiz. Uzun vadeli finansman kaynaklarına rahatça ulaşabiliyor ve hızla ilerleyebiliyoruz. Türkiye genelinde 16 ilde 43 şubemizle hizmet verirken, son yıllarda konseptini değiştirdiğimiz 13 Özel Bankacılık şubemizle de bu alanda farklılaşıyoruz. Kitle bankacılığında, Alternatif Dağıtım Kanalları ve Dijital Bankacılık Kanalı ile daha geniş kitlelere ulaşıyoruz.

Dinç, şöyle devam etti; “Çevik hareket edebilme yetkinliğimiz, iştiraklerimiz Burgan Leasing ve Burgan Yatırım’la beraber müşterilerimize sunduğumuz sinerji ve çözüm ortaklığı anlayışı, bizi çok daha iyi sonuçlar üretmek adına her geçen gün cesaretlendiriyor. Türkiye bankacılık sektöründeki en yüksek kredi notlarından birine sahip olann Bankamız*, ana hissedarı, iştirakleri, paydaşları, müşterileri ve çalışanları ile sağlıklı ve istikrarlı büyümesine devam edecek.”

*Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu FITCH Ratings’in 2017 yılında da Burgan Bank Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyeyi ifade eden BBB(-) notu ile derecelendirmiştir.