Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 05.06.2018

Günün Stratejisi 05.06.2018

178
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Borsa endeksi 100500 seviyesini geçmeyi başaramadı ve seans sonuna doğru gelen satış baskısı ile günü yatay kapadı. Ancak hisse senedi piyasasında momentumun yavaş da olsa güçlendiğini görüyoruz. Endekste 100500 seviyesini geçerek 102000 seviyelerine doğru bir tepki yapabilecek görüntü olduğunu düşünüyoruz. Kurdaki seyrin giderek daha stabil bir konuma geçmesi piyasalardaki algı için olumlu. Fitch ve Moody’s haberlerinin etkilerini geçen hafta atlattık görünüyoruz. Dün gelen enflasyon verileri TÜFE’deki yüksek seyrin gelecek aylarda da sürebileceğini gösteriyor. Ancak bu fiyatlamanın beklentilerin içerisinde olduğunu dünkü seyirlerden söyleyebiliriz. Endeks için 97850 seviyesi üzerinde taban oluşumu devam ediyor. Bugün TCMB’nin aylık enflasyon değerlendirmesini ve reel efektif döviz kuru verisini alacağız. Merkez’in enflasyon söylemi önemli ve vereceği mesajlar önemli olabilir. Dışarıda ise PMI verileri takip edilecek. ABD S&P endeksinin dünkü kapanışı yukarı yönlü bir eğilimin habercisi olabilir.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi gün içerisinde 100500 seviyesine doğru hamle yapmasına karşın bu noktadan oluşan satış baskısı ile 99100 desteğine doğru gevşedi. Günü bu destek seviyesi üzerinde kapatan endeks için bu seviye önemli bir noktaya işaret ediyor. Bu seviyenin altındaki fiyat hareketlerinde 97800 seviyesi destek noktası olarak hedeflenebilir. Görünüm olumsuz.
Dirençler: 101500 / 103600 / 106500
Destekler: 99100 / 97800/ 96700

BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi 124700 seviyesinin altındaki seyrini haftanın ilk işlem gününde de korudu. Bu seviyeye doğru oluşan fiyat hareketinde güç kaybı yaşayan BİST30 endeksi direnci aşmakta başarılı olamadı. BİST30 endeksinde 120100 desteği önemli bir noktaya işaret ediyor. Şayet bu seviyenin kırılması halinde satışların 119000 noktasına doğru uzamasına neden olabilir. Aksi halde yukarıda 122500 ara direnci endekste hedeflenebilir. Teknik görünüm olumsuz.
VIOP Endeks kontratında BIST 30 endeksiinin 124700 seviyesinin altına inmesi nedeni ile uzun pozisyonlar artık riskli görünüyor. Kısa pozisyonlar için spot endekste 124700 seviyesi stop loss alınabilir.
Destekler: 120100 / 119000 / 116780
Dirençler: 122500 / 124700 / 127500 / 130000
Şirket Haberleri
YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK – Banka Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 1 Haziran 2018 tarihinde Yapı Kredi’nin uzun ve kısa vadeli yerel para ihraççı temerrüt notları “BBB-” ve “F3” seviyelerinde, ulusal uzun vadeli notunu ise “AAA(tur)” seviyesinde teyit ettiğini bildirdi. Bununla birlikte Fitch, Banka’nın uzun vadeli yabancı para “BBB-“; kısa vadeli yabancı para “F3”; finansal kapasite notu “bb+”; destek notu “2”; uzun ve kısa vadeli öncelikli teminatsız tahviller “BBB-“/”F3”; sermaye benzeri tahviller “BB+” notlarını ise negatif izlemeye almıştır. Ayrıca banka, MTN programı kapsamında yurtdışında ihraç edilen 92 gün vadeli 5.000.000 USD tutarındaki borçlanma aracının itfa işlemi gerçekleştirmiştir.
BOMONTİİ ELEKTRİK / BMELK – Şirket İstanbul Anadolu 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne 2017/598 sayı ile Şirket tarafından Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’ ne dava açıldığını bildirdi.
AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG / AGHOL – Şirket tarafı olduğu Ortak Girişim Grubu kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulması planlanan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.”ne %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak edilmesine karar verildiğini bildirdi.
YATAŞ YATAK VE YORGAN / YATAS – Şirket kayıtlı sermaye tavanı olan 150.000.000-TL sınırları içerisinde, 42.799.695-TL olan ödenmiş sermayemizin, tamamı iç kaynaklardan ve dönem karından karşılanmak üzere 106.999.237,50-TL ilave edilerek, %250 oranında artırılmasına ve ödenmiş sermaye tutarının 149.798.932,50-TL’sına yükseltilmesine karar verildiğini bildirdi.
OYLUM SINAİ YATIRIMLAR / OYLUM – Şirkket Bracknor Fund Limited (“Bracknor”) ile arasında 24/01/2017 tarihinde imzalanan Kredi ve Hisse Katılım Sözleşmesi ile Bracknor tarafından üç yıl boyunca toplamda 25.000.000 TL’ye kadar Şirketimize kaynak kullandırılması üzerinde anlaşıldığını bildirdi.
ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM / ESCOM – Şirket hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Özer, kendisine ait 26.156 lot şirketimize ait hissesinin satışını 31.05.2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Yine Şirketimizin hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Özer, kendisine ait 279.241 lot şirketimize ait hissesinin satışını 01.06.2018 tarihinde gerçekleştirildiğini bildirdi.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. / ISCTR – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İş Bankası’nın da aralarında bulunduğu 25 Türk bankasının muhtelif derecelendirme notlarını negatif izlemeye almıştır. Kuruluş, İş Bankası’nın “BB+” olan Uzun Vadeli Türk Parası ve Yabancı Para Kredi Notlarını, “bb+” olan Finansal Kapasite Notunu, “AA+(tur)” olann Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu ile, “BB+” olan Uzun Vadeli Öncelikli Teminatsız Borç Notunu ve “BB” olan Sermaye Benzeri Borç Notunu negatif izlemeye almış ve diğer notları ise teyit etmiştir. (Kısa Vadeli Yabancı Para Kredi Notu: B, Kısa Vadeli Türk Parası Kredi Notu: B, Destek Notu: 4, Destek Derecelendirme Tabanı: B+, Kısa Vadeli Öncelikli Teminatsız Borç Notu: B)
AKBANK T.A.Ş. / AKBNK – Fitch Ratings, 25 Türk Bankasının Uzun Vadeli Yabancı Para İhraççı Temerrüt Notlarını ve Finansal Kapasite Notlarını negatif izlemeye aldığını açıklamıştır.Buna istinaden, Fitch Ratings Akbank’ın; Uzun Vadeli Yerel ve Yabancı Para İhraççı Temerrüt Notu “BB+”, Finansal Kapasite Notu “”bb+”, Ulusal Uzun Vadeli Notu “AA+”, Uzun Vadeli Öncelikli Teminatsız Tahviller Notu “BB+”, Sermaye Benzeri Tahviller Notu “BB”negatif izlemeye aldığını açıkladı. Ayrıca Fitch Ratings, Akbank’ın Kısa Vadeli Yerel ve Yabancı Para İhraççı Temerrüt Notlarını “B”, Destek Notunu “4”, Destek Seviyesi Notunu “B+” ve Kısa Vadelli Öncelikli Teminatsız Tahviller Notunu “B” olarak teyit etmiştir.
TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. / TSKB – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 1 Haziran 2018 tarihinde Bankamızın Kısa Vadeli Yabancı Para Kredi Notu, Uzun ve Kısa Vadeli Yerli Para Kredi Notları ile Uzun Vadeli Yerli Para Kredi Notu Görünümü, Ulusal Uzun Vadeli Kredi Notunu ve Görünümünü, Destek Notunu ve Kısa Vadeli Öncelikli Teminatsız Borç Notunu teyit etmiştir.Bununla beraber, Bankanın Uzun Vadeli Yabancı Para Kredi Notu, Destek Derecelendirme Tabanı, Finansal Kapasite Notu, Uzun Vadeli Öncelikli Teminatsız Borç Notu ve Sermaye Benzeri Borç Notu ise Fitch Ratings tarafından negatif izlemeye alınmıştır.
PETKİM A.Ş. / PETKM – Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, Türkiye’de planladıkları ikinci petrokimya yatırımını Petkim’le aynı bölgeye yapacaklarını ve mevcut altyapıdan faydalanacaklarını belirtti.Mammadov, Türkiye’nin ilk petrokimya tesisi olan ve 2 milyar dolar özelleştirme fiyatıyla devralldıkları Petkim’in yıllık 3,6 milyon ton petrokimya ürünü ürettiğini ve bunun çoğunun halen iç pazarda satıldığını söyledi.Mammadov ayrıca kendilerinin de ham maddeyi Rusya, Yunanistan, Romanya’dan ithal etmek durumunda olduklarını fakat STAR Rafineri devreye girdikten sonra Petkim’in ithalatının sıfırlanacağını söyledi. Mammadov, yeni bir petrokimya yatırımının projelendirme ve inşaat süresinin ise yaklaşık 5 yıl sürebileceğini sözlerine ekledi. (Dünya.com)
ORGE ELEKTRİK / ORGE – ORGE Genel Müdürü N.gündüz, şirket hakkında yapmış olduğu açıklamalarda, şirketin döviz borcu olmadığını ve bunun yanında döbiz kredisininde bulunmadığını bu nedenle şirketin finansallarının sağlıklı olduğuna açıklamalarında yer verdi. Gündüz, şirketin devam eden yurt dışı projelerinin olmadığını fakat Ortadoğu kesiminden ciddi talebin olduğuna açıklamalarında değindi. Gündüz, kısa sürede Ortadoğu’dan olumlu haberler alacaklarınında altını çizdi. hedeflerini revize etmediklerini ve iyi bir kar beklentilerinin olduğuna değinen Gündüz, risklere karşı şirketi hedge ettiklerini ve riskleri erkenden saptadıklarına dikkat çekti.
NET HOLDİNG A.Ş. / NTHOL – Şirket, 04.06.2018 tarihi itibariyle, toplam alım işlemi 5.522.221 adet olup 1,69 TL fiyat aralığından ve 9.332.553,49 TL tutarında işlem gerçekleştirildiğini bildirdi.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. / VAKBN – Fitch Ratings, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.’nun, Kısa Vadeli Yabancı Para Kredi Notu “B”, Uzun Vadeli Türk Parası Kredi Notu “BBB-“, görünüm “Durağan”, Kısa Vadeli Türk Parası Kredi Notu “F3”, Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu “AAA(tur)” görünüm “Durağan”, Destek Notu “3”, Kısa Vadeli Tahvil Notu “B” notlarını teyi etmiş olup, Uzun Vadeli Yabancı Para Kredi Notu “BB+”, Destek Derecelendirme Tabanı “BB+”, Finansal Kapasite Notu “bb+”, Uzun Vadeli Tahvil Notu “BB+”, Sermaye Benzeri Tahvil Notu “BB” notlarını negatif izlemeye almıştır.
ZORLU ENERJİ / ZOREN – Zorlu Enerji tarafından yapılan açıklamalara göre, şirketin kullanacağı kredilerin ttamamının TL olacağı ve bir risk getirmeyeceği, TL finansman ile kurda dalgalanmalara karşı rahat olmak istenildiği için şirketin böyle bir durumu tercih ettiği bilgisi yer aldı. Şirket, hem jeotermal hem de güneş alanlarında yatırımlara devam edeceği bilgisini paylaşırken, yurt dışı yatırımlarının çeşitlendirildiği grubun yetkilisi tarafından paylaşıldı.
ASELSAN / ASELS – 31 Mayıs – 1 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen şirket paylarının halka arzında birim fiyat 21,35 TL olarak belirlenmiştir. Şirketin sermaye artırımı yoluyla halka arz edilen 140.000.000 TL nominal değerli payların satışı gerçekleştiği bildirdi.

Sektör Haberi – Otomotiv
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) mayıs ayına ilişkin ‘otomobil ve hafif ticari araç pazarı’ rakamlarını paylaştı. Mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 14,83 oranında azalma gösterdi.
Pazarda en büyük gerileme yüzde 20,87 ile hafif ticari araçta görülürken, otomobil satışlarında da yüzde 13’lük bir kayıp yaşandı. Bu döönem iki türde de toplam 72 bin 755 araç satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 13 binlik bir azalmaya işaret ediyor.
İlk 5 aylık rakamlara bakıldığında ise, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,78 azalarak 302 bin 311 adet olarak gerçekleşti. 2017 yılı ilk beş ayında ise 317 bin 500 adet toplam pazar gerçekleşmişti. (dünya.com)
05.06.2018 tarihinden itibaren hak kullanımı işlemleri nedeniyle ilgili hakları kullanılmış olarak işlem görecek payların listesi aşağıdadır.

Kar Payı Ödemesi
Pay Kodu 1 TL Nominal değerli paya BRÜT (TL) 1 TL Nominal değerli paya NET (TL)
EGSER 0,1532 0,13022
AYES 0,07 0,07
CUSAN 0,05614 0,047719

EGSER: Temettü verimi %4.2 seviyesine karşılık gelmektedir. Nötr.
AYES: Temettü verimi %4.0 seviyesine karşılık gelmektedir. Nötr.
CUSAN: Temettü verimi %2.3 seviyesine karşılık gelmektedir. Nötr.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

****
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.