Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 06.06.2018

Global Piyasalara Bakış 06.06.2018

156
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

Global piyasalarda ABD hisse senedi endekslerindeki pozitif görünüm devam ediyor. Burada ABD vergi reformunun etkilerinin görülmesiyle birlikte perakende satışlar ve PMI verilerinde yükseliş, ekonomik aktivitede hızlanma göze çarpıyor. Kurum içi geliştirilen sayısal yöntemler bazlı ürünümüz Microsoft, Meditronic ve Texas Instruments hisse senetlerinde yukarı yönün devamına işaret ederken, diğer bir çok hisse senedini izlemede tutmaya devam ediyor. ABD hisse senetleri ve faizlerinde (%2,94 10 yıl) eşzamanlı yükseliş beklentimiz sürerken, 15 Haziran tarihinde açıklanacak olan ilave gümrük vergisi (%25) getirilecek Çin malları listesi (yaklaşık 50 milyar dolar değerinde) S&P500 yükselişi önündeki en büyük engel olabilir. Bu listenin açıklanması durumunda Çin yetkilileri ABD’den yapılacak tarım-enerji ürünleri ithalatının artırılması ve otomobil ithalatı üzerindeki vergilerin düşürülmesi yönündeki sözlerinden geri adım atabilirler. Bu senaryo ise kısa süreli olarak hisse senetleri negatif, ons altın pozitif olabilir.

Avrupa tarafına bakıldığına ise Euro/Dolar paritesindeki gerilemeye rağmen DAX endeksinde yükseliş trendinin oluşmadığını görüyoruz. Burada İtalya’da yeni kurulan AB karşıtı Hükümetin Başbakanı Conte tarafından yapılan açıklamada AB ile parasal birlik konusunda müzakerelere oturulacağına değinilmesi parite ve endekslerin yükselişini sınırlıyor. ECB’nin 14 Haziran/26 Temmuz tarihli kararlarında parasal genişleme programının sonlandırılacağına dair sinyal verilmesi beklenirken, İtalya konusu gündemden kalkmadan ECB’nin bu mesajı verebileceğini düşünmüyoruz. Mevcut durumda 206 baz puan olan İtalya CDS’lerinin yeniden 160-180 aralığına gerilemesi veya %2,78’de işlem gören İtalya 10 yıl vadeli tahvil faizinin yeniden %2,5 ve altına inmesi koşuluyla ECB’den bir adım (parasal genişlemenin sonu) gelebileceğini öngörüyoruz. ECB sinyali gelmediği sürece Euro/Dolar paritesinde 1,1630-1,1810 bandındaki sıkışma devam edebilir. Paritede yıl sonuna doğru yeniden 1,20’llerin görülebileceğini düşünüyoruz.

Türkiye tarafına bakıldığında ise TCMB kararı beklenirken, haftalık fonlama ve bantlarda bir değişiklik yapılmasını beklemiyoruz. Bloomberg konsensus piyasa beklentisi ise üst bandın %18,00’dan %18,75’e güncellenmesi, ana fonlama faizi olan haftalık repo faizinin %16,50’de kalması yönünde. Son dönemde gerileyen kur oynaklığı BIST100 için olumlu olsa da CDS’lerimizin diğer gelişen ülkelere göre yüksek kalması endeksin yükselişi için önemli engel oluşturuyor. Hatırlanacağı üzere 9 Nisan 2018 tarihinde endeks üzerindeki “pozitif” sinyalimizi kapamıştık. O tarihten itibaren taktiksel olarak “nötr” konumumuzu sürdürüyoruz. Türkiye CDS’lerinde 260 baz puan altında kalıcı olunması BIST100 açısından pozitif seyrin başlangıcına işaret edebilir. CDS’ler için: http://www.bloomberght.com/cds/turkiye-cds

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yyorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.