Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 08.06.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 08.06.2018

195
Paylaş

08.06.2018 Cuma sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

TSKB (TSKB, Öneri “AL”, Nötr): Banka, Dünya Bankası’ndan (IBRD, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası) T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantisi ile temin ettiği 400mn ABD Doları tutarındaki “Kapsayıcı Finansmana Erişim Projesi” (“Inclusive Access to Finance Project “) kredi sözleşmesi 7 Haziran 2018 tarihinde imzalanmıştır. Bu kredi kapsamında desteklenmesi hedeflenen iki ana temanın ilki kadının işgücüne katılımını özendiren ve buna uygun çalışma ortamı sunan özel sektör firmalarının finanse edilmesi olacaktır. İkinci tema ise hhali hazırda ülkede yaşamlarına devam eden geçici koruma altındaki Suriyelilerin yoğunlukta bulunduğu bölgelerde faaliyet gösteren özel sektör firmalarının desteklenmesine yöneliktir.

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Tüpraş’ta yeni pay alımı yapan Lazard Asset Management LLC’nin payı %5’in üzerine çıktı. KAP’ta yer alan açıklamaya göre Lazard Asset Management LLC 6 Haziran’da Tüpraş hisselerinde pay başına 104,5 TL’den 1,51mn adet pay alımı yaptı. Söz konusu işlemin ardından Lazard Asset Management’ın Tüpraş’taki hissedarlık oranı %4,77’den %5,38’e yükseldi.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Negatif): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Services tarafından, Türkiye ülke kredi notunun olası bir indirim için izlemeye alınması nedeniyle, benzer durumdaki diğer şirketlerle birlikte Türk Hava Yolları A.O kredi notunun da izlemeye alındığı kamuya açıklanmıştır. Söz konusu incelemenin başlatılmış olması, Ortaklığın kredi notunun düşürüleceği anlammına gelmemektedir. Bu gelişme ile birlikte, 2015 yılında ihraç edilen Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarının notları da gözden geçirilmiş, USD cinsi kredi sertifikasının notu Baa1’den Baa2’ye çekilmiş, JPY cinsi kredi sertifikalarının notu ise yine olası bir indirim için izlemeye alınmıştır.

A.V.O.D. Kurutulmuş Gıda ve Tarım Ürünleri (AVOD): Şirket, 100mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 45mn TL olan çıkarılmış sermayenin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 45mn TL arttırılarak 90mn TL ye çıkarılmasına karar vermiştir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri terccihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.