Ana Sayfa PİYASALAR FED Önümüzdeki Hafta Sürpriz Yapabilir mi ?

FED Önümüzdeki Hafta Sürpriz Yapabilir mi ?

151
Paylaş

Brezilya realinde Mart ayından bu yana dolar karşısında %20 değer kaybının görüldüğü, Arjantin’in IMF’den 50 milyar dolarlık yardım paketi anlaşmasına imza attığı, İtalya-İspanya risklerine rağmen aylık 30 milyar Euro’luk tahvil alım programını sonlandırma niyetini belli eden ECB’nin 14 Haziran, aşırı ısınma emareleri gösteren ve diğer ülke ekonomilerinden pozitif ayrışan ABD’de Fed’in 13 Haziran tarihli toplantısına sayılı günler kaldığı bir dönemdeyiz. ECB’nin parasal genişlemesi programının bir gün sona erebileceği gerçeğiyle yüzleşen Asya ve Avrupa borsaları satılıcı seyrederken, bugün başlayan G7 toplantısında Trump’ın sürpriz yorumları ve 15 Haziran tarihinde Çin’in tüm pozitif çabalarına rağmen ABD Hükümeti tarafından açıklanabilecek 50 milyar dolarlık gümrük vergisi paketi global hisse senedi piyasaları üzerinde yük oluşturuyor. Tüm bu gelişmelere ek olarak önümüzdeki hafta Fed’in “geniş kapsamlı” üç aylık toplantısı yapılıyor.

Fed toplantısında 25 baz puan faiz artırılarak gösterge faiz oranının %%1,75-%2,00’ye çekileceği fiyatlanmış durumda. Bu nedenle piyasanın odaklanacağı nokta Fed üyelerinin makroekonomik tahminleri (DOTS), Powell konuşması ve yazılı basın açıklaması olacak. Peki kritik öneme sahip üye tahminleri nasıl şekillenebilir? Fed’in piyasa etkisi beklenmedik şekilde güçlü olabilir mi? Raporumuza buradan ulaşabilirsiniz. Raporumuzdan seçtiğimiz tablolar aşağıda yer alıyor..

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.