Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

1412
Paylaş

TL varlıklar yorucu bir haftayı daha geride bırakmaya hazırlanıyor. Dün açıklanan ve beklentilerin üzerinde faiz artışına giden TCMB’ye rağmen kurlar geri çekilmede sınırlı kalıyor. Dış piyasada Dolar güçlü değil ancak gelişmekte olan ülke piyasalarında huzursuz bir seyir var. Dün, Güney Afrika Randı ve Brezilya Realindeki negatif ayrışmalar, TL üzerinde de baskı kurduğu için kurların geri çekilmesini zorlaştırdı. Bugüne baktığımızda, Güney Afrika Randı ve Brezilya Reali’nin düne göre biraz daha iyimser olduğu görülüyor ancak buna rağmen kurlarda kalıcı bir rahatlama yok. Son günlerde yabancı kurumlardan gelen raporlar ve Uluslararası Finans Enstitüsü’nün yayınladığı raporlara göre, gelişmekte olan ülke piyasaları geçtiğimiz aylara göre cazibelerini yitirmeye başlamış durumda ve GOP’lardan fon çıkışlarının da hız kazandığına dikkat çekiliyor. Bu tablo karşısında, GOP’larda bir süre kalıcı bir iyimserlik beklemek yanlış olabilir. Dolayısıyla, TL üzerinde de sınırlı da olsa bu baskının hissedilebileceğini düşünürsek kurlarda da geri çekilmeler bir süre sınırlı kalacaktır. Ancak, bu yorum sadece dış piyasa ile ilgili. TL varlıklar üzerindeki bir diğer baskının Türkiye’nin seçim sürecinde olduğunu unutmamak gerek. Seçim sürecinde de, fiyatlamaların çok sağlıklı olmayacağını düşünüyoruz. Bu süreçte kurlarda da oynaklık sürebilir. Kısacası, 24 Haziran sonrasında siyasi tarafta net bir tablo oluşana kadar kurlarda kalıcı rahatlamadan bahsetmek zor olabilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru 4.44 seviyesinin altındaki hareketinde başarılı olamadığı için yukarı yönde tepki vermeye çalışıyor. Ancak, bugün içinde 4.54 seviyesine kadar yükselmesine karşın bu seviyeyi aşamadığı için aşağı yönde eğilim içerisinde. Kurun, geri çekilmelerde hız kazanması için 4.44 altı kapanışların görülmesi gerekiyor. Buna karşın, 4.50 ve üzerine doğru tepkisinde de çok güçlü olamadığı için bir süre kurun yatay ve yönsüz seyir izlemesini bekleyebiliriz.
Destekler: 4.444 / 4.36
Dirençler: 4.50 / 4.55 / 4.58
EUR/TRY
Teknik Analiz: EUR/USD paritesinin 1.18 seviyesinin üzerinde kalıcı bir seyir oluşturamaması, EUR/TL kurunun da geri çekilmesini destekliyor. Kur için en yakın direnç 5.2775 seviyesinden geçerken, en yakın destek noktası ise 5.2535 olarak izlenebilir.
Destekler: 5.2535 / 5.2385 / 5.1875
Dirençler: 5.2775 / 5.3005 / 5.3230

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmaayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.