Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 12.06.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 12.06.2018

155
Paylaş

12.06.2018 Salı sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Şirket, önümüzdeki dönemleerde gerçekleştirilecek yatırım ve modernizasyon projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar çerçevesinde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam 100mn USD tutarında yatırım kredisi sağlanması amacıyla görüşmeler yapmaktadır.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket ve Bechtel eşit ortaklığı ile Kazakistan’da kurulu bulunan Senimdi Kurylys LLP, Kazakistan Tengiz petrol sahasında, kapsamı mekanik, elektrik ve enstrüman montaj işleri olan bir sözleşme imzalamıştır. İşveren Tengizchevroil (TCO), Tengiz petrol bölgesini işleten ve geliştiren, Chevron (%50), ExxonMobil (%25), KazMunayGas (%20) ve LukArco (%5) ortaklığıdır.

Kardemir (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Yönetim Kurulu tarafından, yatırımcıları korumak amacıyla Şirketin KRDMA, KRDMB VE KRDMD paylarının, borsada nominal bedeli toplam 100mn TL tutarına kadar kendi paylarından geri alımının gerçekleştirilmesine ve geri alım için ayrılacak fonun en fazla toplam 100mn TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Karel Elektronik (KAREL, Sınırlı Pozitif): Şirket, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması ile 5,5mn USD + KDV tutarında haberleşme sistemi temini içeren sözleşme imzalamıştır. Sözleşmeyle ilgili teslimatlar imza tarihinden 18 ay içerisinde tamamlanacaktır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket Mayıs ayına ilişkin trafik sonuçlarını açıkladı. Buna göre Mayıs ayındaki yolcu sayısı %8,9 artışla 2,54mn kişiye ulaşırken, yolcu doluluk oranı 0,3 puan artışla %84,8 oldu. Mayıs ayı sonuçlarıyla beraber ilk beş aydaki toplam yolcu sayısı 2017’in aynı dönemine göre %15 oranında artarak 11,83mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 2,7 puan artarak %85,5’i gösterdi.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları’nın hava kargo markası Turkish Cargo, e-ticaret sektörüne bir çözüm platformu oluşturmak adına havalimanından havalimanına olan geleneksel hava kargo taşımacılığı hizmetine, kapıdan kapıya ekspres/kurye taşıma iş modelini de entegre etmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda dünyadda en fazla gönderi gerçekleştiren ekspres firması olan Çin merkezli ZTO ve Hong Kong merkezli PAL Air ile yeni kurulacak ortak global ekspres şirketi, küresel e-ticaret sektöründe bütünleşik hizmet verebilecek kapasite ve yetenekte her türlü lojistik aktiviteleri icra etmeyi hedeflemektedir. Hong Kong merkezli olarak kurulması planlanan bu işbirliği ile ilgili Ortaklığımız, ZTO ve PAL Air arasında bir iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

“Orge Enerji Elektrik (ORGE, Sınırlı Pozitif):11.06.2018 tarihli sabah stratejimizde yayınladığımız Orge Enerji Elektrik haberinin etkisi için sehven “Sınırlı Pozitif” yerine “Sınırlı Negatif” yazılmıştır. Düzeltilmiş hali aşağıda yer almaktadır.

“Orge Enerji Elektrik (ORGE, Sınırlı Pozitif): Şirket, Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Projesi’nin tüm elektrik ve elektronik işlerine ilişkin 11mn Euro+KDV tutarındaki teklif ile, işveren Gülermak-YSE Adi Ortaklığı ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlamıştır.”

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankallar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.