Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 12.06.2018

Günün Stratejisi 12.06.2018

159
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Dün THYAO ile başlayan alımlar endeksin 93397 seviyesinden önemli bir dönüş yapmasını sağladı. Daha sonra alımların genele yayıldığını izledik. Önümüzdeki süreçte BIST100 endeksinde gün içi sert dalgalanmalar devam edecek görünüyor. Bugün dün görülen alımların devamı açılışta devam edebilir. 97850 seviyesi önemli direnç olurken, bu seviyenin üzerine yerleşip yerleşmeyeceği önemli olacak. Bununla birlikte piyasalarda halen belirsiz seyir devam ediyor ve endeksteki negatif görünüm sürüyor. Gün içerisinde direnç noktalarından ani satışlar yine görülebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Bugün içeride Hazine ihaleleri izlenirken, ABD kanadında öğleden sonra açıklanacak TÜFE verileri ön planda olacak. Diğer yandan ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasındaki görüşme ve anlaşma imzalanması iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesi adın önemli. Bu global risk algısını pozitif etkileyebilir. Ancak Altın’da şimdilik önemli bir gevşeme görülmüyor.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksinde düşük seviyelerden gelen alımlar önemli bir dönüş hareketi yarattı. Bugün yukarıda 97850 direnci izlenirken bu seviyeyi geçmesi durumunda 99100 direnci ön planda olabilir. Teknik olarak endeks ile göstergeler arasında pozitif uyuşmazlıklar var ve bu devam ediyor. Bu bize endekste etkili bir tepki yükselişinin olabileceğini gösteriyor. Ancak bu tepki yükselişi geciktikçe endekste satışlarda devam edebilir. Görünüm halen zayıf bunu unutmamakta fayda var. 97850 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda endeksteki tepki güçlenecektir. Aksi durumda yeniden satış baskısı hakim olabilir.
Dirençler: 97850 / 99100 / 101500
Destekler: 95126 / 93396 / 91600
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksinde ani ve sert dalgalanmalar devam etmekte. Dünkü alımlar endekste dönüş sinyali olabilir ancak bunu söylemek için erken. 120100 bugün için en yakın direnç seviyemiz. Bu seviyenin üzerine yerleşmesi durumunda endekste yükseliş 121100 direncine doğru devam edebilir. Ancak görünnümün halen zayıf olduğunu hatırlamakta fayda var. Sert yükselişler olduğu sert düşüşlerde her an görülebilir.
VIOP Endeks kontratında tahmin etmenin oldukça zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Saatlik grafiklerde BIST 30 endeksi 119600 seviyesindeki 50 birimlik ortalamasına ulaştı ve bu nokta direnç görevi görüyor. Bu noktadan itibaren uzun poziyon açmak endeks direnç seviyesi olduğu için riskli olabilir. Uzun pozisyon açmak için BIST30 endeksinin 119600 seviyesi üzerine yerleştiğini görmekte fayda var. Daha temkinli yatırımcılar uzun pozisyon açmak için endeksin 120100 seviyesini geçmesini de bekleyebilirler. Endeksin bu seviyelerin üzerine yükselmesi aynı zamanda kısa pozisyonların kapatılmasını gerektirecektir çünkü yükseliş daha yüksek seviyelere doğru devam edebilir. Buna karşın BIST30 endeksinin 119600 seviyesini geçmekte başarısız olması durumunda ise geri çekilmeler gözlenebilir. Bu durumda kısa pozisyonlar denenebilir. Endeksin 118600 seviyesinin altına sarkmaya başlaması durrumunda ilave kısa pozisyonlar denenebilir. Mevcut uzun pozisyonlar için 119600 endeks stop loss seviyesi olarak alınabilir.
Destekler: 118600 / 116497 / 114614
Dirençler: 119600 / 120100 / 121100
Şirket Haberleri
AYEN ENERJİ / AYEN – Şirket, Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olan, 111.MW kurulu gücünde, yıllık 366,6 milyon kWh Elektrik Enerjisi Üretim kapasiteli, 35 yıl süreli ” HES-KALİVAC Hirdoelektrik Santrali İşi”nin ” İmtiyaz Sözleşmesi” görüşmeleri tamamladığını bildirdi.
İNDEKS BİLGİSAYAR / INDES – Şirket 8 Haziran 2018 tarihinde 9.500 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu INDES payları 113.144 adete ulaştığını bildirdi. (Şirket sermayesine oranı %0,20)
AKDENİZ GÜVENLİK / AKGUV – Şirket faaliyet alanının daha yüksek karlılık ve büyüme arz eden savunma sanayii ile güvenlik yazılımı ve donanımı alanlarına yönelmesi stratejisi kapsamında %50’sine ortak olduğu Tanıtek Bilişim Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. (“Tanıtek”), “Plaka Tanıma ve İhlal Tespit Merkezi Sistemi” proojesi ile ilgili olarak HAVELSAN A.Ş ile 5.200.000 TL tutarlı sözleşme imzaladığını bildirdi.
MERKO GIDA / MERKO – Şirket 100.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 27.150.000 TL olan mevcut çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %100 oranında bedelli olarak 27.150.000 TL tutarında artırılarak, 54.300.000 TL’ye çıkarılmasına karar veriş olup, gerekli izinlerin alınması için SPK’ya başvurduğunu bildirdi.
TÜRK HAVA YOLLARI / THYAO – Şirket hava kargo markası Turkish Cargo, e-ticaret sektörüne bir çözüm platformu oluşturmak adına havalimanından havalimanına olan geleneksel hava kargo taşımacılığı hizmetine, kapıdan kapıya ekspres/kurye taşıma iş modelini de entegre etmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda dünyada en fazla gönderi gerçekleştiren ekspres firması olan Çin merkezli ZTO ve Hong Kong merkezli PAL Air ile yeni kurulacak ortak global ekspres şirketi, küresel e-ticaret sektöründe bütünleşik hizmet verebilecek kapasite ve yetenekte her türlü lojistik akttiviteleri icra etmeyi hedeflemektedir. Hong Kong merkezli olarak kurulması planlanan bu işbirliği ile ilgili Ortaklığı, ZTO ve PAL Air arasında bir iyi niyet anlaşması imzaladığını bildirdi.
PEGASUS / PGSUS – Şirket Mayıs ayı trafik sonuçlarını açıkladı. Buna göre; toplam doluluk oranı bir önceki yılın mayıs ayına kıyasla %0.3 arttı. Ocak – Mayıs 2018 sonuçları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2.7 artış gösterdi.
KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş./ KRDMA, KRDMB, KRDMD – Şirket, Yönetim Kurulu tarafından, yatırımcıları korumak amacıyla Şirket, borsada nominal bedeli 100.000.000 TL. tutarına kadar kendi paylarından geri alımının gerçekleştirilmesine ve geri alım için ayrılacak fonun en fazla 100.000.000 TL. olarak belirlenmesine karar verildiğini bildirdi.
TUKAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş./ TUKAS – Şirket, Almanya’da satış ve pazarlama konularında faaliyet gösterecek, Tukaş Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin paylarının tamamına sahip olduğu EUR 30.000 sermayeli, TUKAS GmbbH ünvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş./ CIMSA – Şirket, Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corp. unvanlı iştirakine, 6.000.000.- (Altımilyon) ABD Doları sermaye bakiye ödemesi yapıldığını bildirdi.
KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş./ KAREL – Şirket, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması ile 5.546.100 Amerikan Doları + KDV tutarında haberleşme sistemi temini içeren sözleşmenin imzalandığını ve sözleşmeyle ilgili teslimatların imza tarihinden 18 ay içerisinde tamamlanacağını duyurdu.

AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş./ AKSA – Şirket, önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek yatırım ve modernizasyon projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar çerçevesinde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam yüz (100) milyon ABD Doları tutarında yatırım kredisi sağlanması amacıyla görüşmelerin yapılmaya başlandığını ve krediye ilişkin ayrıntılı bilgilerin, anlaşma sağlandığı takdirde, kredi sözleşmesinin iimzalanmasıyla beraber kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.