Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 13.06.2018

Global Piyasalara Bakış 13.06.2018

193
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

ABD hisse senedi piyasalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif (S&P500 %0,17) bir kapanış yapılırken, bugün açılışta Asya piyasalarında hafif satıcılı (Shangai Comp -%0,6) seyir görüyoruz. Ons altın ve Yen ABD-Kuzey Kore görüşmelerinin olumlu geçmesiyle satış baskısı altında. Dün açıklanan ABD enflasyonu (CPI) verilerinde kira, eğitim ve ulaştırma kalemlerinde orta vadeli ortalamaların üzerinde artışların görülmesi, çekirdek enflasyonun %2 üzerindeki seyri, öncü enflasyon göstergelerinde belirgin yükseliş nedeniyle geçen hafta yayımladığımız Fed analizimizde belirttiğimiz “şahin” duruşumuzu koruyoruz.

Burada Fed’den beklentimizi yinelemek gerekir ise;
25 baz puan faiz artırımı (%1,75-%2,00) bandına geçiliyor. Fiyatlandı.
Üye faiz artırım tahminlerinin 2018 yılı için 3->4, 2019 3, 2020 3 olarak belirlenmesi. 2018 yılında bir üyenin bile tahminini yukarı revize etmesi medyan rakamı (3) yukarı çekiyor. Beklentimiz medyanın 4 artırıma yükselmesi ve Eylül ayında artırım yapılması yönünde. Şahin, dolar pozitif; Euro/dolar, ons altın, BIST100 ve gelişen ülke borsaları negatif.
Forward guidance: “Para politikasının genişlemeci olarak kalabileceği” ve “Fed faiz oranının uzun vadeli faiz tahmininin altında kalmaya devam etmesinin beklendiği” cümlelerinin değiştirilmesini beklemiyoruz. Piyasa nötr.

Son çeyreklik toplantıdan (21 Mart 2018) bu yana ne oldu konulu tablomuzu bugünün rakamlarıyla güncellediğimizde Fed üyelerinin tahminlerini yukarı yönde revize etmek için gerekli koşulların var olduğunu görüyoruz. Burada faiz artırım tahminlerinin yukarı yönde revize edilmesine yönelik tek endişe son dönemde Euro karşısında önemli ölçüde değer kazanan doların enflasyonist beklentileri sınırlı tutması olabilir. Üyeler doların değer kazancına yönelik aksiyon alma yönünde isteksiz kalabilirler.

Piyasalar Fed ile meşgulken asıl tehlike ECB tarafında oluşmaya devam ediyor. Önümüzdeki sene görev süresi dolacak olan Praet ve Draghi’nin yerine gelecek olan üyeler ile daha şşahinleşecek olan ECB’nin, Fed’in yanına katılarak global likiditeyi azaltma sürecine katkıda bulunması bono ve hisse senedi piyasaları için önemli ölçüde risk oluşturuyor. Yarın yapılacak ECB toplantısında ise mevcut 30 milyar Euro/ay lık tahvil alımı programının sona erdirilmesine yönelik bir karar alınmasını beklemesek de, 24 Temmuz tarihli ECB toplantısında bu kararın alınma olasılığı yüksek görünüyor. Temmuz sonuna kadar gelişen ülkeler için “olumlu” bir global etki görmek güç olabilir.

Gelişen ülkelerden bahsetmişken, dün güncellemesini yayımladığımız, robo-advisor, gelişen ülkeler hisse senedi endeksleri karşılaştırmalı analizimizde, BIST100’ün döviz kurlarının geldiği nokta, değerlemeler nedeniyle cazibesini koruduğu ancak öncü göstergelerde (leading indicators-büyüme aktivitesi) zayıflama işaretleri ve risk profilinde yüksek seyirin (CDS’lerin 260 bps altına gelmesi BIST100 için ön koşul olabilir) endeks yükselişine engel oluşturduğu görülüyor. BIST100 için nötr konumu sürdüürürken, Moex/Rusya-Sensex/Hindistan cazip gelişen ülke endeksleri olarak göze çarpıyor. Brezilya/Bovespa’da ise kurlar ve risk profili nedeniyle alarm görüntüsü devam ederken, önümüzdeki dönemde yükselişlerde “kısa pozisyon” açılma olasılığı artıyor. Brezilya zayıf halka konumuna geçebilir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.