Ana Sayfa GÜNDEM Fed Faiz Kararı Değerlendirme

Fed Faiz Kararı Değerlendirme

177
Paylaş

Fed beklendiği gibi faizlerini 25 baz puan arttırdı ve %1.75-%2 aralığına yükseltti. Karar metninde ekonomiye yönelik daha şahin ifadeler bulunurken, enflasyon ve çekirdek enflasyon ile ilgili olarak %2 hedefine yaklaştığı ifade edilmiş. Daha önceden enflasyon konusunda %2’nin altında seyrediyor ifadesi kullanılıyordu. Yine işsizlik oranı ve işgücü ile güçlü ifadeler korunmuş.

Nokta tahminlerde ise 4 faiz artırımı bekleyenlerin sayısı 7 kişiye yükselirken, 3 faiz artırımı bekleyenler 5 kişi. Bir kişi bir üst gruba geçmiş görünüyor. Burada da şahin bir görünüm var. 2018 yılı için PCE enflasyon beklentisi %1.9’dan %2.1’e yükseltilmiş. Çekirdek PCE enflasyon beklentisi ise %1.9’dan %2’ye yükseltilmiş. Kısacası uzun dönem %2 enflasyon hedefine ulaşmış görünüyoruz. İşsizlik hedefi %3.8’den %3.6’ya ve büyüme beklentisi ise %2.7’den %2.8’e yükseltilmiş.

Sonuç olarak daha şahin bir karar metni ve beklentiler bulunuyor. Bir yerde %2’lik enflasyon hedefi yakalandı mesajı verilmiş. 4 faiz artırımı konusu ciddi olarak masada. Beklentiler Fed’in Eylül ayında ve Aralık ayında faiz artıracağı yönünde yoğunlaşmış bulunuyor.

Karar net bir şekilde dolar pozitif. Piyasada EURUSD paritesi 1.1790’dan 1.1740 seviyesine geriledi. Şu sıralarda 1.1750 seviyesinde bulunuyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %2.95’den 2.9840 seviyesine yükseldi. Ons Altın ise 1294$ seviyesine hafif bir gevşeme yaptı ve sakin seyrediyor.

4 faiz artırımı konusu aslında yeni değil. Uzun bir süredir konuşulan ve Fed üyelerinin bir kısmı tarafından da istenen bir durum. Başka deyişle 4 faiz artırımı beklentilerinin bir kısmı fiyatlanmışta olabilir. Ancak piyasanın 4 faiz artırımını şu ana kadar ne boyutta fiyatladığını paritedeki seyirlerden göreceğiz. Şimdilik çok önemli bir Dolar güçlenmesinden bahsedemiyoruz. Şu ana kadar görünen işlemlere göre 4 faiz artırımı beklentisinin dahi büyük oranda fiyatlanmış gibi görünüyor. Ancak karar çok yeni ve gelişmeleri daha iyi anlamak için biraz zaman geçmesinde faydda var. Burada Powell’ın konuşması ve vereceği mesajlar önemli olabilir.

TL dahil GOÜ para birimleri için olumsuz bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Orta vadede Dolar endeksini güçlendiren ve destekleyen bir metin. Bu durum TL’nin dolar karşısındaki zayıf seyrini körükleyebilir. Nitekim DolarTL kuru 4.62 seviyesinden 4.6611 seviyesine yükseldi. USDTRY için 4.6850 direnci oldukça önemli. Bu seviyenin geçilmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir. Buna karşın dolar kurunun 4.6850 direncini geçmekte başarısız kalması durumunda ise tekrar hafif geri çekilmeler görebiliriz. TCMB’nin faiz artırımı sonrasında TL’de eski kırılganlık kalmamış olabilir. Dolar endeksinde agresif yükselişler görülmez ise (ki şu ana kadar öyle bir görüntü yok) DolarTL’de yükselişte geçici olabilir. Ancak uzun vadede GOÜ para birimleri ABD doları baskısı altında kalmaya devam edecek görünüyor.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.