Ana Sayfa HABERLER Çin’de Otomobil Satışları %9,6 Arttı

Çin’de Otomobil Satışları %9,6 Arttı

171
Paylaş

Çin’de otomobil satışları Mayıs ayında bir önceki yıla oranla %9,6 oranında artış gösterdi. Bu oran, bir önceki aya oranla hafif bir gerileme ifade etmekte.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) geçen ay Çin’de takriben 2,29 milyon araç satıldığını açıkladı. Bu sıçrama, Nisan’daki %11,5’lik bir artışın ardından gelmiş oldu. Aslında piyasa, Mart ayında başlayan çıkışını pekiştirmiş oldu. İlk üç aylık dönemin bütününe bakıldığında satışlar ancak %2,8 oranında artmış görünüyor. Bu rakam, 2016’nın olağanüstü çıkışından bir hayli uzağında kalmakla birlikte yine de olumlu.

Öte yandan hükümet ithal edilecek otomobillerin gümrük vergisi oranını %25’ten %15’e indirme niyetini açıkladı. Bu uygulama üreticiler arasındaki rekabeti yoğunlaştırarak fiyatlarını düşürmeye teşvik edebilir. Böyle bir durumda yılın ikinci yarısı için satışlarda kamçılanma etkisi gözlemlenebilir. Diğer taraftan “yeni enerji” arabaları, yani elektrikli veya hibrid otomobillerin satışları da artış göstermekte. Mayıs itibariyle bir yıl içinde satışlar %126 oranında artarak ikiye katlanmanın ötesine çıktı.