Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 18.06.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 18.06.2018

162
Paylaş

18.06.2018 Perşembe sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

DO & CO AKTIENGESELLSCHAFT (DOCO, Nötr): 2017 / 2018 Mali Yılı 1 Nisan 2017 – 31 Mart 2018 hesap dönemi Kar Payı Dağıtımına ilişkin olarak; her bir hisse senedi başına dağıtılacak brüt kar payı 0,85 Avro (net 0,61625 Avro) olarak duyurulmuştur. Temettü başlangıç tarihi 16.07.2018, temettü ödeme tarihi ise 30.07.2018’dir. Temettü başlangıç tarihi: Hisse senetlerinin temettü hakları olmadan işlem görmeye başladığı gündür.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Nötr): Tekfen Holding, İsrailli Claroty’e sahibi olduğu Tekfen Ventures adlı fon aracılığıyla yatırım yaptı. Endüstriyel kontrol ağlarında uzmanlığı ile bilinen Tel Aviv merkezli siber güvenlik şirketi Claroty, dünyaca ünlü şirketlerden fon toppladı. B serisi finansman olarak 60 milyon dolar yani yaklaşık 300 milyon lira fon toplayan İsrailli Claroty’ye para yatıranlar Asya’nın en büyük fonlarından Temasek, Alman Siemens’e ait Next 47, Schneider Electric’in iştiraklerinden Aster Capital’in yanı sıra bir Türk devi de bulunuyor. Claroty’ye finansman sağlayan şirket ise inşaat ve kimya alanındaki yatırımlarıyla bilinen Tekfen Holding. (Kaynak: Dünya)

Vakıbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka, 147 gün vadeli 100mn TL ve 84 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

Karel Elektronik (KAREL, Nötr): 14 Nisan 2015 tarihinde Edirne Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ihaleye katılan Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında, İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 1 yıl süre ile kurum ihalelerine katılmaktan yasaklama kararı 5 Haziran 2018 tarihli, 30442 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilmiştir. İlgili yasaklama kararı sadece Edirne Beelediye Başkanlığı ihaleleri için geçerli olup bu karara karşı yasal hakların korunması için gerekli tüm başvurular yapılacağı Şirket tarafından duyurulmuştur. Söz konusu kararın şirketin mali yapısına önemli bir değişikliğe neden olmayacağı öngörülmektedir.

Kütahya Porselen (KUTPO, Nötr): T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne, Kütahya da yapılacak Komple Porselen Üretimi yatırımı için, Yatırım Teşvik Belgesi Müracaatında bulunulmuştur. Toplam yatırım tutarı 72,3mn TL (13,4mn-Euro) dir. Toplam 200 kişilik istihdam yaratacak olan yatırım 30 Haziran 2020 tarihinde tamamlanması planlanmıştır.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.