Ana Sayfa GÜNDEM Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Arttı

Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Arttı

152
Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi’nin Haziran ayı sonuçları açıklandı.

Tüketici güven endeksi 70,3 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre %0,6 oranında arttı; Mayıs ayında 69,9 olan endeks Haziran ayında 70,3 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 89,1 oldu

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %0,1 oranında artarak Haziran ayında 89,1 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 92,1 oldu

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Mayıs ayında 90,8 iken, Haziran ayında %1,4 oranında artarak 92,1 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 75,4 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %3,4 oranında artarak Haziran ayında 75,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 24,6 oldu

Tasarruf etme ihtimali endeksi Mayıs ayında 26,8 iken, Haziran ayında %8,2 oranında azalarak 24,6 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

Not:

Aylık Tüketici Eğilim Anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel
ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri
ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ilişkin eğilimleri
saptanmaktadır.

Anket sonuçlarından hessaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer
alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde
iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu
göstermektedir.