Ana Sayfa PETROL Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

195
Paylaş

Petrol fiyatları, ABD’nin müttefiklerine İran’dan petrol ithalatını 4 Kasım’a kadar sıfırlamalarına yönelik talimat sonrası yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Dün ve bugün petrol fiyatlarında ana direnç seviyelerine doğru yükseldiğini ancak bu seviyeyi aşmakta zorlandığını izliyoruz. Bununla birlikle son iki haftadır resmi ham petrol stoklarında piyasa beklentisinin üzerinde yaşanan azalma petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Ancak petrol piyasasında fiyatlamalara etki eden ana katalizörün ABD’nin İran’a yönelik yaptırımı olduğunu belirtelim. Bu konuyla ilgili bir gelişme Hindistan’da yaşandı. Hindistan’ın petrol bakanlığı, Yeni Delhi’nin ABD’nin İran ile ticaret bağlarını kesmeye yönelik uygulamasına katıldığının bir işareti olarak rafinerilerden İran’dan petrol almaya esaslı bir kesinti yapmaya ya da sıfır alım yapmaya hazırlanmalarını istedi. Söz konusu kesintilere diğer ülkelerin de katılması petrol fiyatlarının direnç noktaları üzerinde konumlanmasına destek sağlayabilir. Şimdilik Amerikan tipi ham petrolü 72.80$ direnç seviyesinin hemen altında ve Brent petrolü 78.73$ direnç seviyesinin altında takip etmekteyiz.
Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI) 72.80$ direnç seviyesinin hemen altında bulunmakta. Son iki gündür 72.80$ direnç seviyesi denenmesine karşın bu seviye üzerinde kapanış yapmakta zorlanıyor. Şayet, 72.80$ seviyesi üzerinde hızlı bir reaksiyon görebilirsek bu seviyenin üzerine yerleşme potansiyeli oluşabilir. Diğer yandan 72.80$ direnç seviyesi altında kalmaya devam etmesi petrol fiyatında momentumu azaltabilir.
WTI
Dirençler: 72.80 / 74.10 / 75.50
Destekler: 71.40 / 69.40 / 66.60
Brent
Dirençler: 78.73 / 78.50
Destekler: 77.40 / 75.70 / 73.00

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.