Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 03.07.2018

Günün Stratejisi 03.07.2018

191
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Borsa BIST100 endeksi dün satışların gelmesine rağmen sonrasında toparlanarak günü 96400 seviyesindeki 22-günlük ortalamasının üzerinde kapatmayı başardı. Piyasadaki iştah devam ediyor ancak güçlenmesi gerekli. Endeksin 100000 iddiasının halen korunduğunu söyleyebiliriz ancak 96400 seviyesi üzerinde seyirlerin korunması önemli. Bu sabah TL dolar karşısında 4.6350 ile hemen hemen dünkü seviyelerinde yatay bulunuyor. ABD borsalarında ılımlı bir gün geçerken future endeksler hafif yukarıyı işaret ediyor. Asya piyasalarında ise negatif gün geride kaldı. ABD piyasaları bugün bağımsızlık günü nedeni ile yarım gün açık olurken, yarın kapalı olacak. OHAL’in kalkacağı yönündeki haberler piyasalar için olumlu olacaktır. Ancak erken seçim konusunun gündeme gelmiş olması ve bununla ilgili somut gelişmelerin oluşması piyasalar için olumsuz olacaktır.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi yükselmekte zorlanmaya devam ediyor. Endeks için 97500 direncini izliyoruz ve bu direncin üzerine doğru tepkisinde zayıf kaldığı için yükseliş iştahında güç kazanamıyor. Endeks bu direnç noktasının üzerine yerleşemediği müddetçe bir süre daha yeni alımlar için beklemekte fayda var. Buna karşın, 95100 destek noktasının altındaki kapanışlar endekste satış baskısını tetikleyebilir.
Dirençler: 97500 / 98300 / 99100
Destekler: 95100 / 93300 / 92200
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi kısa vadede izlediğimiz 119500 direncine yakın noktalara gelmesine karşın bu seviyelerden kar satışlarının etkili olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla, BIST 30 endeksinin güçlenmesi için 119500 direncinin üzerine yerleşmesi gerekebilir. Buna karşın, günlük vadede 116800 seviyesinde destek noktamız bulunuyor. Bu destek noktasının altına doğru hareket, endeksin ivme kaybettiğinin göstergesi olarak yorumlanabilir.
BIST 30 endeksinin 116800 seviyesine yaklaşması durumunda VIOP endeks kontratında kısa vadeli uzun pozisyonlar denenebilir. Mevcut kısa pozisyonlar ise endeksin 116800 seviyesine yaklaşşması durumunda tedbirli olmak amacıyla kapatılabilir ya da 119500 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir.
Destekler: 117200 / 116800 / 115000
Dirençler: 118400 / 119500 / 121100
Şirket Haberleri
Şirket Haberleri
**ISFIN, OZGYO, GEREL, HURGZ, ISDMR ve OZKGY payları 02/07/2018 tarihinden itibaren BIST 100 Endeksi’ne dahil edilmiştir. BRISA, AYEN, HLGYO, BANVT, TKNSA ve VKGYO payları ise 02/07/2018 tarihinden itibaren BIST 100 Endeksi’nden çıkarılmıştır.
ZORLU ENERJİ / ZOREN – Şirket, %100 oranında doğrudan hissedarı olduğu Zorlu Enerji Dağıtım AŞ’nin, Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım AŞ ve Gazdaş Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım AŞ’nin %90 oranındaki hisselerini devralmasına ilişkin işlemlerin tamamlandığını bildirdi.
VESTEL ELEKTRONİK / VESTL – Şirket, elektrikli araç bataryalarının üretimi açısından stratejik öneme sahip nikel sülfat ve kobalt sülfat bileşiklerinin tedariğini sağlamak amacıyla, Zorlu Holding AŞ bünyesinde yer alan ve nikel-kobalt madenciliği konusuunda faaliyet gösteren Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin sermayesini temsil eden paylardan %50’sine tekabül eden, her biri 1 TL nominal değerdeki toplam 916.335.000 adet payın tamamının, Ahmet Nazif Zorlu, Olgun Zorlu, Mehmet Emre Zorlu, Selen Zorlu Melik, Meta Madencilik Enerji Turizm Danışmanlık Sanayi ve Ticaret AŞ ve Zorlu Holding AŞ’den Çinli şirketlerle Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesini temsil eden payların %50’sinin satışına yönelik imzaladığı hisse alım sözleşmesinde mutabık kalınan değer de dikkate alınarak, toplam 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında satın alınmasına ve Zorlu Holding AŞ’ye olan alım bedelinin, Holding’den olan Vestel Elektronik alacaklarından mahsup edilmesi suretiyle, kalan paylara ilişkin alım bedelinin ise pay devirlerini takip eden 1 ay içinde nakden ödenmesine mevcudun oybirliğiyle karar verildiğini bildirdi.
GÜBRE FABRİKALARI / GUBRF – Şirket İskenderun 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, “asıl dava”nın kısmmen kabul edilerek, Hatay İli, İskenderun İlçesindeki şirkete ait taşınmaz ile ilgili davada son altmış günlük süre içerisinde bahsi geçen süreçle ilgili herhangi bir gelişme olmadığını bildirdi.
BAGFAŞ BANDIRMA / BAGFS – Şirket, Bulgaristan’a ihraç edilmek üzere Ardor Intertrade LP firmasından alınan NPK 15.15.15 ve DAP gübresi siparişinin sevkiyatının tamamlandığını bildirdi.
BEŞİKTAŞ / BJKAS – Şirket Denizbank A.Ş ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş ile arasında, mutabakata varılan kredi kullanımı konusunda karardan vazgeçildiğini bildirdi.
AKDENİZ GÜVENLİK / AKGUV – Şirket, %51 bağlı ortaklığı Akdeniz Teknoloji Güvenlik ve Savunma Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi; Afganistan Sivil Havacılık Otoritesi, Mikrodalga Bağlantı Sistemi’nin, VSAT’ın yedeklenmesi için tedarik hizmeti ile ilgili olan ihalenin şirketimize verildiğine ilişkin ekteki karar ilanı yayınlandığını ve ihale tutarının 1.415.000 USD olduğunu bildirdi.
AKSA ENERJİ / AKSEN – Şirket, Gana Parlamentosu, şirketin ülkede inşaatı tamamlanan santralinin ekipman ithalatı kapsamında ithalat vergileri, harçları, KDV’si, sosyal güvenlik vergileri, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Birliği vergileri, Exim harçları ve özel ithalat vergisinden istisna başvurusunu onaylamış ve şirkete geriye dönük olarak 27 milyon Amerikan Doları vergi istisnası sağlandığını bildirdi.
MİSTRAL GYO / MSGYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, %100 nispetinde arttırılarak 39.000.000.-TL’den 78.000.000.-TL’ye çıkarılmasına karar verdiğini bildirdi.
REYSAŞ GYO / RYGYO – Şirket Kocaeli İli üzerindeki deponun 4.000 m2’lik depolama alanı Ağustos 2018 tarihinden başlamak üzere 5 yıllığına kiraya verildiğini ve kiraya verilen depodan 5 yılda yaklaşık KDV dahil 10.500.000 TL gelir elde edileceğini bildirdi.
ASELSAN ELEKTRONİK / ASELS – Şirket, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyacı kapsamında SARP Uzaktan Komutalıı Silah Sistemi tedarikine yönelik olarak toplam bedeli 94.696.000,- Euro tutarında bir sözleşme imzalandığını bildirdi. (Yorum: Şirketin imzaladığı sözleşmenin ciroya katkısını olumlu bulmaktayız. Buna karşılık imzalanan sözleşmenin büyüklüğü 2017 yıl sonu cirosunun %1’ine denk gelmesi nedeniyle sınırlı olumlu olduğunu düşünmekteyiz.)
KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş. / KORDS – Şirket, Ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan “Fabric Development Inc.” ve “Textile Products Inc.” unvanlı iki ayrı şahıs şirketinin satın alınmasına ilişkin Yabancı Yatırımcılar Komitesi (CFIUS) onay değerlendirme sürecinin olumlu olarak sonuçlandığını ve satınalma ile ilgili kapanış sürecinin başlatıldığını, sürecin 1 ay içerisinde tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.
TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş. / TOASO – Şirket, Bursa fabrikasında yıllık planlı bakım/onarım çalışmaları ve stok planlaması nedenleri ile Temmuz ayında aralıklı olarak toplamda [en fazla] 8 işgünü ve Ağustos ayının ikinnci ve üçüncü haftasında 10 işgünü olmak üzere toplam [en fazla] 18 işgünü üretime ara verileceğini ve bu dönemde çalışanlarının yıllık izin hakkedişlerini kullanacaklarını, fabrikada nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmalarının gerçekleştirileceğini ve normal üretim sürecine 27 Ağustos tarihinde başlanacağını duyurdu.
KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. / KARSN – Şirket, Industria Italiana Autobus S.p.A. (IIA) ile arasındaki Tesis Kullanım Sözleşmesi çerçevesinde, 2017 yılı siparişlerinin geri kalan 20,7 milyon Euro’luk kısmının tamamlandığını ve ayrıca, IIA 2018 yılı içinde iş bu açıklama tarihi itibariyle farklı müşteriler için ayrı ayrı zamanlarda Şirket’e 34,2 milyon Euro tutarında yeni tam ve yarı mamul otobüs üretim siparişinde bulunulduğunu, söz konusu siparişlerin 1,6 milyon Euro’luk kısmının tamamlanmış olduğunu, geri kalan siparişlerin sipariş programına göre 2018 yılı içinde üretilerek teslim edilmesinin planlandığını bildirdi.
İHLAS YAYIN HOLDİNG A.Ş./ IHYAY – Şirket, Grup şirketlerinden, Dijital Varlıklar Görsel Medya ve İnternet Hizmetleri Limited Şirketi ile İhlas Medya Planlama ve Satınalma Hizmetleri Limited Şirketi, İhlas Gelişim Yayıncılık Anonim Şirketi ve İletişim Magazin Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi birleşme konusunda karar aldığını, alınan kararlar ile birlikte birleşme sürecinin başladığını duyurdu.Dijital Varlıklar Görsel Medya ve İnternet Hizmetleri Limited Şirketi; 6102 Sayılı T.T.K.nın 136. Maddesi ve ilgili diğer hükümlerine uygun olarak ve 5520 Sayılı K.V.K.nın 19 uncu ve 20 inci maddeleri gereğince, tüm aktif ve pasifi ile bir kül halinde İhlas Medya Planlama ve Satınalma Hizmetleri Limited Şirketini, İhlas Gelişim Yayıncılık Anonim Şirketini ve İletişim Magazin Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni devir alacağını duyurdu.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Buraada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.