Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Petkim Hisse Analizi

Petkim Hisse Analizi

205
Paylaş

Petkim: Risk-getiri dengesini cazip bulmuyoruz -AK Yatırım

Kısa vadeli baskılar uzun vadeli olumlu beklentileri gölgelemektedir.
Petkim hisseleri beklentilerden düşük gelen birinci çeyrek sonuçlarının ardından %40 düşerek son on beş ayın en düşük seviyesini gördü. Hissenin son dönemde söz konusu dip seviyelerden tepki verse de, bu aşamada henüz tam bir toparlanmadan söz etmek için erken olduğunu düşünüyoruz. Ürün fiyatlarıyla girdi maliyetleri arasındaki marjın zayıf seyretmesi, önümüzdeki iki çeyrekte bir önceki yıla göre zayıf karlılık, STAR Rafinerisi’nin %18’lik payının satın alınması için yapılacak 480mn Dolar ödemeyle birlikte 2018-19 yıllarında borçluluğun yüksek seyredecek olması ve 2018 son çeyreği ya da 2019’un ilk çeyreğinde yapılması beklenen bakım duruşunun olası olumsuz etkileri söz konusu görüşümüzü destekleyen etkenler olarak sıralanabilir.

Zayıf marjların 2 ve 3. çeyreklerde de devam etmesini bekliyoruz.
2017 yılında faaliyet karının (FAVÖK) Dolar bazında %64 artmasının ardından ürün karlılıklarının zayıf seyretmesi nedeniyle 2018 yılında %42 düşüşle 277mn Dolar’a gerilemesini bekliyoruz. Petkim’in ana ürünlerinin fiyatlarında görülen hafif artışlara rağmen en önemli girdi olan naftanın fiyatında sene başından bu yana %33 yükselmesi Petkim’in marjlarını baskılayacaktır. Söz konusu durum, Petkim’in ana ürün fiyatlarından oluşturduğumuz Petkim Ürün Endeksi ile nafta maliyeti arasındaki marjın geçen yıla göre %15 bir önceki çeyreğe göre ise %9 düşmesine sebep olmuştur. Geçen yıldan gelen yüksek baz etkisi de hesaba katıldığında, 2. ve 3. çeyreklerde karlılığın bir önceki yıla göre zayıf seyredebileceğine işaret etmektedir.

Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.
Petkim için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Hisse başına TL5.36 olan hedef fiyatımız %20 artışa işaret etmektedir. Yukarıda saydığımız risklere rağmen hisse ikinci çeyrekte endekse göre %25 daha zayıf performans göstermiştir. Bu seviyelerden olası bir kalıcı toparlanma için ürün fiyatları, girdi maliyetleri ve ikisinin arasınddaki marjı yakından takip ediyor olacağız.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.