Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 12.07.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 12.07.2018

152
Paylaş

12.07.2018 Perşembe sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, bu yıl için %9 olan enflasyon beklentisini %11 olarak revize edildiğini duyurmuştur. Bu kapsamda Banka’nın TÜFE’ye endeksli devlet tahvilleri değerlemesinde dikkate alacağı enflasyon rakamı da %11 olarak revize edilmiş olup, söz konusu değişikliğin mali tablolara etkisi Haziran 2018 dönemine yansıtılacaktır.

Çelebi Hava Servisi (CLEBI, Sınırlı Pozitif): Şirket’in, paylarının %100’üne sahip olduğu, Macaristan’ın Budapeşte şehrinde mukim Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’nda 2007 yılından beri havaalanı yer hizmetleri sunan bağlı ortaklığı Celebi Ground Handling Hungary Kft’nin (“CGHH”) sahip olduğu havaalanı yer hizmetleri lisansı, Macaristan’ın sivil havacılık otoritesi taarafından, 31 Temmuz 2023 yılına kadar 5 yıl süre ile uzatılmıştır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Pozitif): ABD, Netaş’ın da ana ortağı olan Çin teknoloji şirketi ZTE’nin Amerikalı tedarikçilerle iş yapmasının önünü açtı. Yapılan emanet anlaşmasına istinaden, yasağın ZTE’nin emanet hesabına 400mn USD yatırıldığında kaldırılacağı bildirildi.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 98 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup; talep toplama işlemi 16-17-18 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon (ALCTL, Nötr): Şirket ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında; 2016 yılında imzalanmış olan (sistem, donanım, yazılım, bakım ve destek hizmetleri) çerçeve sözleşmesinin devamı niteliğinde 35mn USD tutarında telekomünikasyon alt yapı (Ip/mpls sistemi) ekipmanlarının satışına ilişkin, geçerlilik süresi, şu anda 24 ay olarak öngörülen, yeni bir iş emri imzalanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, DGATE.E, IZFAS.E payları 12/07/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 26/07/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olaarak değerlendirilmelidir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.