Ana Sayfa BORSA BIST100’de Bankaların Ağırlıkları Tarihin En Düşük Seviyesine İndi

BIST100’de Bankaların Ağırlıkları Tarihin En Düşük Seviyesine İndi

174
Paylaş

Bir zamanlar bankacılık hisseleri endeks içerisinde ağırlıkta olduğundan “endeksin gerçek fiyatlamasını bozuyor” diye şikayetler gelirdi. Ancak devir değişti ve BIST100 içerisinde yer alan 10 bankanın toplam endeks içindeki ağırlığı son olarak 21,9’a kadar inmiştir.

Artık banka dışı 12 hisse, endeksin yarısını oluşturmaktadır. Yani 10 banka ve 12 banka dışı geri kalan 78 hissenin endeksteki ağırlığı % 28 olmaktadır.

BIST100’deki 10 banka, 2007 Haziranından beri borsada, endeks içerisinde yer alıyor. 2008 krizinde bankaların endeksteki payı % 35’e kadar düşse de bir yıl sonra tekrar güçlenerek %50 seviyelerine ulaşmış. Türkiye’nin notunun iki kurum tarafından yatırım yapılabilire çıkarıldığı Mayıs 2013’de, Endeks dolar bazlı zirve yaparken Bankaların endeksteki oranı %44’müş. O tarihten sonra bankaların payı sürekli düşerek 2015 sonunda 31’e gerilemiş ve 2 yıl buralarda kalmış. 2017 sonundan itibaren yeni bir dalga ile gerileme sürerken son 2 haftada daha da azalarak % 21’e inmiştir.

Bankalar arasında endeks değişimlerine bakıldığında; en dramatik endeksteki ağırlık azalımı ISCTR’de olmuş: % 15’den % 3’lere geriledi. 2008 sonrasında bankaların endeks içerisindeki en büyüğü Garanti olurken 2010’da endeksteki payı % 17’ye ulaşmıştı. Garanti Bankası yıllardır süren bu liderliği bir ara AKBNK’a kaptırsa da sonra geri almışken 3 gündür yeniden Akbank ağırlığı en yüksek banka konumuna gelmiştir.

Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş
www.alnusyatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.