Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 23.07.2018

Günün Stratejisi 23.07.2018

202
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Haftaya TL’de değerlenme ile başlarken, DolarTL kuru şu sıralarda Cuma gününe göre %1’e yakın düşüşle 4.7636 seivyesinde seyrediyor. Hazine ve Maliye Bakanı’nın hafta sonu verdiği mesajlar, TCMB’ye yönelik yarınki faiz artırımı beklentilerini arttırmış görünüyor. Bunun etkisiyle Borsa İstanbul için bu sabah pozitif bir havada başlangıç yapabiliriz. 94800 seviyesindeki 22-günlük ortalama direncini dikkate alırsak Endeksin geldiği nokta kritik denilebilir. Ancak bu direnç test edilebilecek görünüyor. Kar satışlarında 92000 seviyesini destek olarak izliyoruz.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi 92000 destek noktasının üzerindeki seyrinde ısrarcı olarak haftayı 94000 bölgesinde tamamlamayı başardı. Ancak, endeksin yükselişinde güçlenmesi açısından 22 günlük ortalamasının denk geldiği 94705 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bunu başaramazsa iştahında zayıf kalabilir ve son günlerdeki kazançlarını geri vermek isteyebilir. Endekste olası geri çekilmelerin devamı durumunda 92000 seviyesi güçlü destek noktası olarak takip ediliyor. Endeks bu destek noktasının altında ısrarcı olduğu takdirde satış baskısını konuşabiliriz. Ancak bunu başaramadığı müddetçe endekste yukarı yönde eğilimin korunmasını bekleyebiliriz.
Dirençler: 94705 / 96000 / 97480
Destekler: 92000 / 90000 / 88000
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi yukarı yönde iştahını korumaya devam ediyor. Endeks 112800 destek noktasının üzerinde ancak 116225 direncine doğru isteğinde çok güçlü kalamadığı dikkat çekiyor. Endeks için 116225 seviyesi 22 günlük ortalamasının denk geldiği bölge olarak izleniyor. Endeks bu direnç noktasına doğru yorulursa bu durumda aşağı yönde bir hareket bekleyebiliriz. Endekste olası geri çekilmelerde ise ara destek noktası olarak 114700 seviyesi takip edilebilir. Buna karşın, endeksin güçlenmesi için hem 114700 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi hem de ortalamasına denk gelen 116225 seviyesinin üzerinde sağlıklı bir alan oluşturması gerekiyor. Bunu baaşaramadığı müddetçe iştahında zayıf kalabileceğini unutmamak gerek.
BIST 30 VIOP kontratında mevcut uzun pozisyonlar 112800 seviyesi stop loss alınarak bir süre daha korunabilir. Daha sağlıklı uzun pozisyon denemesi içinse spot piyasada endeksin 116225 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bunu başaramadığı müddetçe yeni uzun pozisyon denemelerinden uzak durmakta fayda var. Kısa pozisyonlar içinse ortam hala uygun değil. Ancak, gün içi al sat stratejilerinizde, endeks 116225 ve üzerine doğru yükselişinde yorulursa bu durumda kısa süreli yeni kısa pozisyon denemesi yapılabilir.
Dirençler: 116225 / 121000
Destekler: 114700 / 112800 /108300
Şirket Haberleri
BORUSAN YATIRIM / BRYAT – Şirket 19 Temmuz 2018 tarihinde 40.75 TL fiyattan 950 lot pay alımı gerçekleştirdiğini bildirdi.
COCA-COLA / CCOLA – Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCİ) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu ‘BBB’ seviyesinden ”BBB-‘ seviyesine düşürmüş ve görünümünü ‘Durağan’dan ‘Negatif’e çevirmiştir.
LOKMAN HEKİM / LKMNH – Şirket, Kamu-Özel İşbirliği (PPP) projesi olan toplam 3.831 yatak kapasiteli Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin 300 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Bilkent FTR) Hastanesi sağlık hizmet sunumunu gerçekleştirmek üzere CCN Holding kuruluşu BDB Klinik Destek Hizmetleri A.Ş ile 5 yıl süreli sözleşme imzaladığını bildirdi.
TURKCELL / TCELL – Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, kendi iç düzenlemeleri gereği, 13 Temmuz 2018’de açıkladığı Türkiye ülke notu düşüşünü yansıtma amacıyla Şirket’in kredi notunu bir basamak indirerek “BB+” olarak belirlemiştir.
LOGO YAZILIM / LOGO – Şirket, Total Soft ile ABS arasında nihai Hisse Alım Sözleşmesi 19.7.2018 itibariyle imzalandığını bildirdi.
NİĞBAŞ NİĞDE BETON / NIBAS – Şirket 27.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 100.000.000 Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 27.000.000 TL nakit sermaye artırımı yapılması yoluylla, %100 oranında artırılarak 54.000.000 TL’ye yükseltilmesine dair izahnamenin SPK tarafından onaylandığını bildirdi.
TÜRK TELEKOMÜNİKASYON / TTKOM – Fitch Ratings, 13 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para kredi notunu “BB+” seviyesinden “BB” seviyesine ve not görünümünü “Durağan” dan “Negatif” e revize etmiştir. Ülke notu tavanı da “BBB-“den “BB+’ya revize edilmiştir.
Ülke notlarındaki indiriminin sonucu olarak, Fitch Şirketimizin yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BBB-” den “BB+” ya revize etmiştir. Öncelikli Teminatsız Borç Notu (senior unsecured rating) da “BBB-“den “BB+” ya revize olmuştur.
ARÇELİK / ARCLK – Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Şirketimizin “BB+” olan yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli kredi notlarını teyit etti, “AA” olan uzun vadeli ulusal kredi notunu “AA+”a yükseltti. Notların görünümü durağandır. Fitch Ratings, Şirketimizin kıdemli teminatsız tahvil notunu ise “BB+” olarak teyit etti.
ANADOLU ISUZU OTOMMOTİV / ASUZU – İhracat pazarlarında 2020 yılına kadar agresif büyüme hedefi olan şirket, 2018 yılının ilk 6 ayında yurt dışına 376 araç satışı gerçekleştirerek Türkiye’nin en fazla otobüs ve midibüs ihraç eden ticari araç markası olduğunu bildirdi. Otobüs ve midibüs segmentlerinde toplam yurt dışı satışlarında geçen seneye göre %57 büyüme başarısı gösteren Anadolu Isuzu, en son Temmuz ayında 104 araçlık Romanya Köstence Belediye ihalesini kazanarak ihracat pazarlarında tarihinin en yüksek adetli araç ihale sözleşmesini imzaladı.(Matriks)
YATAŞ YATAK / YATAS – Şirket, fabrika arsası üzerinde yatırım kapsamında fabrika inşaatı sürmekte olup, kaba inşaat kısmının Eylül ayında tamamlanması hedeflendiğini bildirdi.
MENDERES TEKSTİL / MNDRS – Manisa ili, Alaşehir ilçesinde yatırımı tamamlanan 19,4 MW kurulu güçteki Baklacı Jeotermal Enerji Santralinin işletmeye geçerek elektrik üretimine başladığını bildirdi.
KARSAN OTOMOTİV / KARSN – Şirket Romanya Brasov Belediyesi ile toplam 105 adet dizzel araç alımı konusunda 20.07.2018 tarihinde sözleşme imzaladığını bildirdi. Teslimatların 2018 ve 2019 yılları içinde partiler halinde tamamlanması öngörülmektedir.
TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ / TUPRS – Tüpraş’ın Batman’da İlave Bitüm Depolama Tankları Projesi ile İlgili İDK Toplantısı Gerçekleştirilecek. (Matriks)
QNB FİNANSBANK / QNBFB -Banka, İtalya’dan yapılacak yatırım malı ithalatı finansmanı için ING Bank ile SACE (İtalyan İhracat Kredi Kuruluşu) garantörlüğünde kredi sözleşmesi imzaladığını bildirdi. 5 yıl vadeli ve 50 milyon Euro tutarındaki anlaşmanın ilk dilimi olarak 31 milyon Euro tutarında kredi temin edilmiştir.
İZMİR FIRÇA / ZFAS – Şirket, İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’nca İzmir Fırça San. ve Tic A.ş ve İzmir Fırça San. ve Tic Ltd Şti’ne 2012 yılı için tahakkuk ettirilen vergi ve cezaların tamamı istinaf yolu açık olmak üzere kaldırıldığını bildirdi.
TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL / TOASO – Tofaş CEO’su Cengiz Eroğlu, katıldığı bir programda temettü politikalarında herr hangi bir değişiklik olmadığını, dur risklerinin bulunmadığını ve şu an %85 kapasite ile çalıştıklarını bildirdi. Eroğlu, bu sene 360 – 370 bin bandında imalat yapmayı öngördüklerini söyledi. Konuşmasında ABD’ye 15-20 bin Doblo ihracatının olduğunu belirten Eroğlu, AB ürünlerine ABD’den yüksek vergi gelirse şirketin etkilenebileceğine değindi.
DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş./ DOAS – Şirket, Meiller Doğuş Damper Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’nin toplam sermayesinin % 100’ünü sahip bulunan F.X. Meiller Fahrzeug- und Maschinenfabrik GmbH & Co. KG ve Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş.; bu hisselerin tamamının Doğuş Oto Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye satış devir işleminin tamamlandığını duyurdu.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş./ ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR – Banka, Gürcistan’da faaliyet gösteren bağlı ortaklığı JSC Isbank Georgia’nın ödenmiş sermayesinin 16 milyon ABD Doları karşılığı Gürcistan Larisi tutarında artırılmasına ve söz konusu sermaye artırımından doğacak 16 milyon ABD Doları tutarındaki rüçhan hakkının kullanılmasına karar verildiğini, uygulaması için Genel Müdürlüğün yetkili kılındığını bildirdi.
TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş./ SISE – Şirket, Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. için yapılan değerlendirmede Şirketin kredi notunu değiştirmediğini, BB+ olarak teyit ettiğini, görünümü “negatif” olarak belirlediğini duyurdu.
*Fitch Ratings, 13 Temmuz’da Türkiye’nin kredi notunu BB’ye indirmesinin ardından 11 Türk şirketlerinin notlarını gözden geçirdi.
Sektör Haberleri
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Ticaret AŞ Genel Müdürü Ergün Güler, Haziran sonu itibarıyla yılın 6 ayında yüzde 0,9, kabaca yüzde 1’lik, küçülme yaşandığını belirtti.(Bloomberg HT)
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) resmi sitesinden yaptığı açıklamada 2018 yılı ilk yarısında (Ocak-Haziran) Türkiye’nin ham çelik üretiminin yüzde 3.7 arttığını bildirdi. (Bloomberg HT)

223.07.2018 tarihinden itibaren hak kullanımı işlemleri nedeniyle ilgili hakları kullanılmış olarak işlem görecek payların listesi aşağıdadır.
Sermaye Artırımı/Azaltımı
Pay Adı Pay Kodu Sermaye Azaltım Oranı (%) Bedelsiz Pay Alma Oranı (%) Rüçhan Hakkı Kullanımı Oranı (%) Rüçhan Hakkı Kullandırma Fiyatı (TL) Sermaye Artırımı Karşılığı Verilen Payların Niteliği
NİĞBAŞ NİĞDE BETON NIBAS 100,00000 1 Kaydi Pay

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile riskk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.