Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Akenerji Bilanço Analizi

Akenerji Bilanço Analizi

111
Paylaş

Ak Enerji, 2Ç18’de 448mn TL net zarar açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 23 milyon net zarar açıklamıştı. Şirketin açıklamış olduğu net zarar rakamı, beklentimiz olan 340 milyon TL net zarar ve piyasa beklentisi olan 360 milyon TL net zarar rakamından daha kötü geldi.

Şirket’in 2Ç18’de 537mn TL net finansman gideri (2Ç17’da 24mn TL finansman gelirine karşılık)kaydetmesi bu çeyrekte de yine zarar açıklanmasındaki en büyük etken oldu. Şirket’in 2Ç18’de kaydettiği 88mn TL ertelenmiş vergi geliri 2Ç17:35mn TL ertelenmiş vergi giderine karşılık) net zarar rakamının artmasını engelledi.

Şirket’in operasyonel tarafta; Net Satış gelirleri ve FAVÖK rakamı beklentilere paralel geldi. Net satış gelirleri yıllık bazda %6 artışla 436mn TL seviyesinde gelirken (Şeker:432mn TL, Piyasa:449mn TL), FAVÖK rakamı da yıllık bazda %55
artışla 69mn TL (Şeker ve Piyasa: 70mn TL) seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı da geçen yılın aynı dönemine göre 5.0pp yükselişle %15.8 seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel tarafta beklentilere paralel gelse de net zarar rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi nedeniyle piyasanın sonuçlara tepkisinin negatif olmasını
bekliyoruz. Şirket payları ile ilgi olarak 0,64 TL hedef hisse pay fiyatımız ile SAT önerimizi sürdürüyoruz. Şirket’in yüksek döviz bazlı borç pozisyonu, kurların yüksek seyretmesinde şirket için en büyük risk olarak durmaktadır.
Net satış gelirleri ve FAVÖK beklentilere paralel- Spot elektrik fiyatları 1Y18’de yıllık %14 artışla 179 TL/Mwh seviyesinde gerçekleşmiştir.
Şirket’in elektrik satış hacmi de yıllık bazda %18düşüşle 2.03mn kWh seviyesinde gerçekleşmiştir.
Ancak, artan elektrik fiyatları şirketin net satış gelirlerini 2Ç18’de 2Ç17’ye göre %6 artışla 432mn TL seviyesine yükselmesini sağlamıştır. FAVÖK rakamı da artan net satış gelirlerine paralel 2Ç18’de 69mn TL ( yıllık %55 artışla) seviyesinde
gerçekleşmiştir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.