Ana Sayfa GÜNDEM TBB’nin Borç Yapılandırma Çalışmalarında Sona Gelindi

TBB’nin Borç Yapılandırma Çalışmalarında Sona Gelindi

216
Paylaş

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), reel sektör şirketlerinin finans kuruluşlarına olan borçlarının yeniden yapılandırılması adına yürüttüğü çalışma sona gelindi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) “Çerçeve Anlaşma” konusunda son aşamaya geldiği ve önümüzdeki günlerde borç yapılandırma işlemleri için banka, faktoring gibi finans kurumlarına toplam borcu 100 milyon TL ve üzeri olan şirketlerin bu anlaşma için başvurabileceği öğrenildi.

TBB bünyesinde yapılan toplantılarda toplam borç tutarının 50 milyon TL mi 100 milyon TL mi olması konusunun tartışıldığı, başlangıç olarak 100 milyon TL ve üzeri şirketler için karar alındığı öğrenildi. Ancak kaynaklar önümüzdeki dönemde 100 milyon TL’nin altında borcu olan şirketler içinde söz konusu yapılandırmanın olabileceğini ifade ediyor.

BDDK’nın söz konusu yönetmeliği ve bankaların ‘Çerçeve Anlaşması’ kapsamına dahil olmasında amaç ise son dönemde artan faiz ve kur baskısına karşı reel sektör şirketlerini rahatlatmak. Bankacılar, borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanamayacağı düşünülen şirketlerin kesinlikle yapılandırma kapsamına alınmayacağının altını çiziyor. BDDK’nın yönetmeliğinde yer alan bilgiye göre, “Çerçeve Anlaşmalar” BDDK tarafından onaylandıktan sonra 2 yıl içinde yeniden yapılandırma sözleşmelerine bağlanmak şartıyla yapılandırılacak. BDDK, süreyi uzatabilecek.

Bloomberg