Ana Sayfa PİYASALAR Gelişen Ülkeler Raporu

Gelişen Ülkeler Raporu

194
Paylaş

Gelişmekte olan ülkeler zor bir yıl geçiriyor
Global piyasalarda ABD- Çin arasında yaşanan ticaret savaşı endişeleri, Fed’in faiz artırmaya devam etmesi ve ABD Dolarındaki pozitif seyrin korunuyor olması, gelişmekte olan ülke piyasalarının olumsuz bir şekilde etkilenmesini tetikliyor. Dolayısıyla, GOÜ’ler 2018 yılının genelini oldukça zayıf geçirdi ve 2017 yılına göre GOÜ’lere sıcak para girişleri azaldı.

Eylül ayında, Türk Varlıklarının GOÜ’ler arasında pozitif ayrıştığını gözlemlemekteyiz. TCMB, BDDK, Hükümet ve Hazine’nin aktif bir şekilde rol oynaması TL’nin rahatlamasını destekledi. Aynı zamanda, Türkiye ve ABD arasındaki temaslarında TL’yi desteklediğini eklemekte fayda var.

Ekim ayı için TL açısından yine hareketli olacaktır. Türkiye’den enflasyon, ABD’li rahip Brunson davası ve ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ne yönde ilerleyeceğini bu ay içerisinde görüyor olacağız. Dolayısıyla, TL’de eylül ayındaki iyimserliğin bu ay içinde devam etmesi önemli olacaktır.

Diğer gelişmekte olan ülkelere baktığımızda, ekim ayı içinde Güney Afrika ve Çin dışındaki Merkez Bankaları dışında diğer Bankaların faiz kararı açıklanacak. Olağanüstü bir durum olmadıkça Merkez Bankalarının faiz oranlarında değişikliğe gidilmesi beklenmeyebilir

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.