Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 10.10.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 10.10.2018

170
Paylaş

10.10.2018 çarşamba sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat Yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Aselsan ve Ukrayna STE firması arasında Aselsan askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin Ukrayna’da üretilmesi için mutabakat muhtırası imzalandı.

Çimsa (CIMSA, Öneri “AL”, Nötr): Yurtiçinde, TL cinsinden, azami 3 yıl ve toplam 1 milyar TL’yi aşmayacak şekilde borçlanma aracı ihraç edilmesi için tüm işlemlerin yapılması hususunda Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Brisa (BRISA, Sınırlı Pozitif): Aksaray fabrikası için alınan 09.10.2013 tarihli yatırım teşvik belgesinin yatırım süresi 09.10.2018’den 09.04.2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu uzatım ile birlikte, Aksaray büyük ölçekli yatırım teşviki kapsamındaki %90’lık kurumlar vergisi indirimi, son 5 yılda olduğu gibi, fabrika ayrımı gözetmeksizin tüm Brisa vergi matrahına 2021 yılı Nisan ayına kadar uygulanmaya devam edecektir.

Petkim (PETKM, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR’ın Türkiye birimi sözcüsü, Türkiye’de yapılan Star rafinerisinin gelecek hafta faaliyete geçeceğini söyledi. 6,3 milyar USD yatırımla yapılan Star rafinerisi Türkiye’nin ithal rafine petrol ürünlerine olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmak için Petkim’e hammadde tedarik edecek. Star rafinerisi yılda yaklaşık 10mn ton, yani günde 200bin varil işleme kapasitesine sahip olacak. Rafineride yılda 1,6mn ton nafta ve 420bin ton ksilen üretilmesi bekleniyor. Ayrıca 4,8mn ton dizelin yanı sıra jet yakıtı, petrol koku ve LPG üretilecek (Kaynak: Reuters). Hisse dün gün %5,5 oranında artışla kapadı.

Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE): Şirket, Meram /Konya adresinde bulunan ‘Tahirpaşa’ şubesini, Meram / Konya adresinde bulunan ‘Alaaddin’ şubesini, Karatay / Konya adresinde bulunan ‘Fetih Caddesi’ şubesini, Kızılcahamam / Ankara adresinde bulunan ‘Kızılcahamam’ şubesini, firmanın yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında 09.10.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar vermiştir.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding (IEYHO): Şirketin bağlı ortaklığı Çimtek Çimento Teknolojisi Mühendislik A.Ş. (Çimtek) ile Kyretabı Sarralle Group SL (İspanya)’nın kurucusu ve sermayedarı olduğu Kyretabı Turkey Mühendislik Mimarlık İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında 3,5mn USD bedelli sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmeye göre, Çimtek tarafından Befesa Silvermet İskenderun Çelik Tozu Geri Dönüşümü A.Ş.’nin fabrikasında kapasite artışı yatırımıyla ilgili olarak hammadde hazırlama sistemleri ve çeşitli depoların mühendislik, imalat, ekipman temini, elektrik ve otomasyon, çelik ve inşaat işleri yapılarak devreye alınacaktır. İşin süresi yaklaşık 1 yıl olup, 15.10.2019’da geçici kabulün yapılması planlanmaktadır.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim..com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.