Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 10.10.2018

Günün Stratejisi 10.10.2018

162
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Enflasyonla Mücadele Programı açıklandı. Programın Türk Lirası ve Türk varlıkları üzerinde direkt bir etkisinin olduğunu söylemek zor. Ancak önümüzdeki günlerde alınan önlemlerin işlevliğinin piyasalara yansıması halinde Türk Lirasının küresel ölçekte önemli konumda olan para birimlerine karşı momentumunun yavaş yavaş düştüğü bir ortam oluşabilir. Bu sabah Dolar/TL 6.08 seviyesinde bulunmakta. Bununla birlikte 10 yıllık tahvil faizlerinde %21.09 seviyesindeki tepe noktasında aşağı yönlü eğilim devam ediyor. 10 yıllık tahvil faizlerindeki yaşanan geri çekilmelerin davam etmesi piyasa koşullarının yumuşadığının öncü göstergesi olmaya devam edebilir. Böyle bir ortamda endekste güçlenme isteğinin olduğunu ancak bankacılık endeksinin öncülüğünde harekete eşlik ettiğini söylemek mümkün. Şimdilik teknik olarak 97500 seviyesini izlemeye devam ediyoruz. Endeks şu an 50 günlük ortalamasının üzerinde ve teknik olarak olumlu bir tablo çiziyor. Ancak günlük vadede 97500 üzerine yerleşik seyirlerde başarısız kalması halinde satış baskısı ortalamasına doğru karşılanabilir.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde yukarı yönlü eğilimini korudu ve 22 ile 50 günlük HO üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi. Endeksin bugünde benzer şekilde güne artıda başlayıp pozitif seyrini koruması durumunda 97600 direncine doğru atakların oluşması beklenebilir. Fakat bu seviyenin üzerinde kalıcı seyirler görülmedikçe yukarı yönlü tepki alımlarının kısa vadeli yaşanmasını ve yeniden destek bölgelerine doğru satışların oluşması beklenebilir.
Dirençler: 97600 / 99000 / 100000
Destekler: 94800 / 92000 / 88000
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BİST30 endeksi iki günlük işlem süresince pozitif seyrini korudu. Dün 119530 seviyesini aşarak önemli bir nokta üzerinde kapanış gerçekleştiren BİST30 endeksinin bu seviye üzerinde tutunması 121100 direnç seviyesinin konuşulması adına önem arz ediyor. Şayet endeks bu hamlesinde başşarılı olabilirse 121100 direnci sonrasında 124760 ikinci direnç noktasına doğru atakların oluşması imkan tanıyabilir. Teknik göstergelerde RSI alım için işaret vermesine karşın MACD 0 eşik seviyesi üzerinde seyretmesine karşın henüz aynı güçlü görünümden bahsetmek zor. Bu nedenle direnç seviyeleri üzerinde çok güçlü bir görünüm oluşmadıkça fiyatta yorulmaların oluşması ve bunun satış baskısına neden olması beklenebilir. Böyle bir durumda 119530 ara destek noktasının ardından 117000 ana destek noktasına karşı dikkatli olmak gerekebilir.
BİST30 spot piyasada 119530 seviyesi üzerinde bir kapanış gerçekleştirmesi yukarı yönlü trendin başladığı anlamına gelmeyebilir. Dolayısıyla bu fiyat hareketi karşısında VİOP endeks kontratında aceleci olup yeni uzun pozisyonlar açmak yerine bir süre spot endeksteki görünümü takip etmek daha uygun olabilir. Fakat spot endeksin bu seviye üzerindeki ısrarcılığını koruması gelecek periyotlarda alım fırsatı yaratabilir. Aksi durumda ise spot endeksin takip eedilen bu fiyat hareketi devam etmeyip aşağı yönlü uzaması durumunda, bu nokta VİOP kontratında stop loss alınarak yeni kısa pozisyon denemeleri düşünülebilir.
Dirençler: 121100 / 124760 / 127700
Destekler: 119530 / 117000 / 116640
Şirket Haberleri
ASELSAN /ASELS – Şirket yaptığı yeni işbirliği ile savunma sanayinde elde edilen mühendislik birikimini ve teknolojik altyapısını sağlık alanında Türkiye’nin hizmetine sunmayı, yüksek teknolojili tıbbi cihazlar da dahil olmak üzere Türkiye’nin tıbbi cihazlardaki katma değerini arttırmayı amaçlıyor. Şirket, ileri teknoloji tıbbi cihazlar üretmek için İstanbul Aydın Üniversitesi Biocube ile işbirliği protokolü imzaladı. (Matriks)
BORUSAN YATIRIM / BRYAT – Şirket, 08 Ekim 2018 tarihinde 38.2 TL fiyattan 391 adet lot pay alımı gerçekleştirdiğini bildirdi.
VESTEL BEYAZ EŞYA / VESBE – Şirket, İtalya’nın İhracat Kredisi Kuruluşu Sace S.P.A. sigortası altında imzalanacak 25 milyon Avro tutarındaki kredinin imza süreci devam etmekte olduğunu yineleedi.
GARANTİ FAKTORİNG / GARFA – Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Garanti Bankası iştiraki olan şirketin uzun dönem yerel para notu da düşürülerek BB olmuştur. Ayrıca uzun dönem ulusal derecesi AAA’dan AA’ya düşürülmüştür.
IŞIKLAR ENERJİ / IEYHO – Şirket bağlı ortaklığı Çimtek Çimento Teknolojisi Mühendislik A.Ş. ile Kyretabı Sarralle Group SL (İspanya)’nın kurucusu ve sermayedarı olduğu Kyretabı Turkey Mühendislik Mimarlık İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında 3.360.000.-USD bedelli sözleşme imzalandığını bildirdi.
EGELİ & CO YATIRIM HOLDİNG / EGCYH – Şirket, kefaleti bulunan Egeli & Co Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ‘ne ait Odeabank A.Ş. kredisine ilişkin ihtiyati haciz kararına ve ödeme emrine itiraz edildiğini bildirdi.
MİSTRAL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / MSGYO – Şirket,Kayıtlı Sermaye Tavanının 100.000.000,-TL’den 200.000.000,-TL’ye artırılması için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapmış ilgili başvuru SPK tarafından 04.09.20188 tarihinde onaylandığını bildirdi.
AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. / AKSA – Şirket Yönetim Kurulunun 9 Mayıs 2018 tarihli payların geri alımına ilişkin kararına istinaden dün yapılan işlemde Şirket 9 Ekim 2018 tarihinde Borsa İstanbul’dan 9.667 TL nominal değerli (Adet) Aksa hissesi satın almış ve Şirketin sahip olduğu Aksa paylarının nominal değeri 2.394.329 TL değerine ulaştığını duyurdu. (Şirket sermayesine oranı % 1,294)
ADESE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TİCARET A.Ş. / ADESE – Şirket, Meram/Konya adresinde bulunan iki şubesini, Karatay/Konya ve Kızılcahamam/Ankara şubelerini 09.10.2018 tarihi itibariyle kapatma kararı aldığını bildirdi.
KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG A.Ş. / KERVN – Şirket, Faaliyeti durdurulan iştiraki olan SİS Sayılgan Dokuma Boya İplik San. ve Tic. A.Ş.’nin aktifinde kalan tesis ve makineler ile fabrika binasının kiralanması ve/veya satışı gündemde olduğunu bildirdi.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.