Ana Sayfa BORSA Borsa Endeksinde 97.600’in Önemi

Borsa Endeksinde 97.600’in Önemi

168
Paylaş

Yatırım Finansman Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı  günlük strateji ve hisse raporu aşağıda yer almaktadır:

Piyasalarda Dün …
Ø Dün güne pozitif başlayan endeks, yerini satıcılı bir seyire bıraktı ve ikinci seans başlarına kadar zayıf ivmesini korudu. Ancak yükseliş trend kanalı destek seviyesi olan 95,500 sevilerinden geri dönen BIST100, yeniden yükselişe geçti ve günü %0,67 değer kazanımıyla 96,731 seviyesinden kapattı. Dünde bahsettiğimiz kısa ve orta vadeli hareketli ortalamaların üzerinde kapanış yapan endekste 97,600 seviyesinin geçilmesi halinde yukarı trend devam edebilir.

Ø Dolar/TL ise, dün güne yatay başladı. Sakin bir ekonomik veri porgramının ardından hafif yükselişler görülsede son günlerde yaşanan sıkışmanın belirginleşitiğini görüyoruz. Dün, %0,20 artıda 6,1275 seviyesinden kapatan kurda, ilerleyen günlerde sert hareketler görmemiz mümkün olacaktır. An itibariyle yurt dışı piyasalarda 6,09 seviyesinden işlem görmektedir
Bugünün Gündeminde …

Ø Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün enflasyonla mücadele programında ‘firmalar ürünlerde asgari yüzde 10 indirim uygulaması ve 1 Ağustost’dan geçerli olmak üzere bankalar yüksek faizle kullandırılan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapması, işletmelerin TL cinsinden kredilere, yüzden 14’e kadar finansman desteği sağlaması gibi kararlar alındı. Alınan bu kararların enflasyon üzerinde etkileri sınırlı olacak olsa da alınan önlemlerin devamının sağlanması halinde enflasyon üzerinde gözle görülür bir şekilde etki etmesi mümkün olabilir.

Ø Yurtiçinde bugün herhangi bir veri bulunmazken, siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız. Ayrıca bugün Tarım ve Orman Bakanı Pekdemirli iş adamlarıyla Moskova’da temaslarda bulunacak. Fuar sonrası tarım alanında yeni anlaşma ve yatırım kararlarının alınması sürpriz olmayabilir.

Ø Yurtdışı piyasalarda ise Avrupa tarafında herhangi bir veri bulunmazken, ikinci seans başlarında ABD Mortgage başvuruları ve seans ortalarında üretici fiyat endeksini açıklanacak.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

Ø Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında genel olaarak pozitif bir hava hakim. Ancak Shanghai ve Kospi endeksinde negatif hava hakim. Avrupa piyasaları hafifi satıcılı olması beklenirken, Amerikan vadelileri an itibariyle karışık seyrediyor.

Ø Euro/Dolar paritesinde ise, dün bahsettiğimiz zayıf görünüm gün içinde de devam etti ve ikinci seans başlarında 1,1430 seviyeslerine kadar geri çekilme görüldü. Ancak bu seviyelerde tutunamayan parite, yeniden yükselişe geçti ve 1,1516 seviyelerine kadar yükseldi. An itibariyle ise bu seviyelerden işlem görmeye devam etmektedir.

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavssiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.