Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 12.10.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 12.10.2018

96
Paylaş

12.10.2018 Cuma sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat Yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket’in Eylül ayındaki yolcu sayısı %4,7 artışla 2,76mn olurken, yolcu doluluk oranı 1,9 puan düşüşle 85,7’ye gerilemiştir. Ocak-Eylül dönemindeki yolcu sayısı ise %11 artışla 23,06mn’a ulaşırken, yolcu doluluk oranı 2,0 puan artışla %86,3’e yükselmiştir.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Dün medyaya yansıyan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik (VESTL) aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik haberlere ilişkin açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ” Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi maarkası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın ArGe ekibi ile 8 ArGe merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.” Kaynak: Matriks

Konya Çimento (KONYA, Sınırlı Negatif): Rekabet Kurumu’nun kararı ile Konya Çimento Sanayii A.Ş.’nin, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik soruşturmaya dahil edilmesine karar verildiği öğrenilmiştir.

Türk Ekonomi Bankası: Banka tarafından 11 Ekim 2018 tarihinde, uluslararası bankalardan 367 gün vadeli olmak üzere toplam 433,5mn Euro ve 33,5mn ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi sağlanması amacıyla kredi sözleşmesi imzalanmıştır. İhracatın finansmanı amaçlı kullanılacak olan 367 gün vadeli kredinin toplam maliyeti ABD Doları dilim için LIBOR+2.75% ve Euro dilim için EURIBOR+ %2,65’dir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgii, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.