Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Ak Enerji Mali Analiz Raporu

Ak Enerji Mali Analiz Raporu

127
Paylaş

Ak Enerji, 3Ç18’de 1.056mn TL net zarar açıkladı.Şirket geçen yılın aynı döneminde 131 milyon net zarar açıklamıştı. Şirketin açıklamış olduğu net zarar rakamı, beklentimiz olan 770 milyon TL net zarar ve piyasa beklentisi olan 923 milyon TL net zarar
rakamından daha kötü geldi. Şirket’in 3Ç18’de 1.184mn TL artan kur farkına bağlı olarak net finansman gideri (3Ç17’da 99mn TL finansman giderine karşılık) kaydetmesi bu çeyrekte de yine zarar açıklanmasındaki en büyük etken oldu.

Şirket’in 3Ç18’de kaydettiği 206mn TL ertelenmiş vergi geliri (3Ç17:12mn TL ertelenmiş vergi giderine karşılık) net zarar rakamının artmasını engelledi.
Şirket’in operasyonel tarafta; Net Satış gelirleri beklentilerin üzerinde gelirken, FAVÖK rakamı beklentilerin altında kaldı. Net satış gelirleri yıllık bazda %24 artışla 659mn TL seviyesinde gelirken (Şeker:561mn TL, Piyasa: 584mn TL), FAVÖK rakamı da yıllık bazda %6 artışla 48mn TL (Şeker:69mn TL,Piyasa: 54mn TL) seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK
marjı geçen yılın aynı dönemine göre 1.2 pp çeyreksel bazda ise 8.5pp düşüşle %7.3 seviyesinde gerçekleşti.

Şirket 3Ç’de artan maliyetler nedeniyle faaliyetlerinden 21mn TL operasyonel zarar
kayedetti. Net zarar rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi nedeniyle piyasanın sonuçlara tepkisinin negatif olmasını bekliyoruz. Şirket payları ile ilgi olarak 0,50 TL hedef hisse pay fiyatımız ile SAT önerimizi sürdürüyoruz. Şirket’in halen yüksek döviz bazlı borç pozisyonu, kurların yüksek seyretmesinde şirket için en büyük risk olarak duruyor.
Net satış gelirleri beklentilerin üstünde fakat FAVÖK beklentilerin altında- Spot elektrik fiyatları 9A18’de elektrik fiyatlarına yapılan zamlar sonrasında yıllık %30 artışla 212 TL/Mwh seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in elektrik satış hacmi de yıllık
bazda %22 düşüşle 2.38mn kWh seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak, artan elektrik fiyatları şirketin net satış gelirlerini 3Ç18’de 3Ç17’ye göre %24 artışla 659mn TL seviyesine yükselmesini sağlamıştır.

Ancak FAVÖK rakamı net satış gelirlerine paralel yıllık bazda %6 artış gösterse de çeyreksel bazda %30 azalış göstermiş ve beklentilerin altında kalmıştır.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.