Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ İş Bankası Bilanço Analizi

İş Bankası Bilanço Analizi

126
Paylaş

Vakıf Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı İş Bankası bilanço analizi aşağıda yer almaktadır:

İş Bankası (ISCTR) 3Ç18 Finansal Sonuçları: TKO %3,40’e çıktı (=)
° İş Bankası 3Ç18 için beklentimizin %8, Research Turkey konsensüs tahminlerinin ise %2 üzerinde 1,24 mlr TL (çeyreksel -%19, yıllık +%18) net kar açıkladı. Beklentilerimizden daha iyi gerçekleşen karşılık ve faaliyet giderleri net kar tahminimizde yukarı yönlü sapmaya neden olmuştur.
° 3Ç’de TL kredi-mevduat makasında görülen daralmaya karşın, TÜFEX gelirlerindeki çeyreksel bazda %46’lık artışın katkısı ile düzeltilmiş Net Faiz Marjı (NFM) bir önceki çeyreğe göre sınırlı değişim göstermiştir.
° 3Ç’de İş Bankası’nın sektöre paralel olarak Takipteki Krediler Oranı (TKO) artarak %2,8’den %3,4 düzeyine çıkarken, makro göstergelerin güncellenmesi ve TL’deki değer kaybı nedeniyle artan karşılık giderleri ile beraber net risk maliyeti %1,2’den %2,1’e yükselmiştir.
° Ayrıca bankanın artan swap giderleri (Ç/Ç: +%67,3) nedeniyle net ticari zararının yükselmesi bankanın 3Ç’de toplam çekirdek gelirlerindeki artışı sınırlarken, iştiraklerinden elde edilen gelirin bir önceki çeyreğe göre %35 artması net karı desteklemiştir.
° Bankanın 3Ç sonuçlarının piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmesinin hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Son 1 aylık dönemde İş Bankası hisselerinin BIST-100 endeksine göre %4,0 pozitif, banka endeksine göre ise %10,0 negatif ayrıştığı görülmektedir. İş Bankası için 6,78 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş

    ***

Yasal Uyarı

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.