Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Global Ports Holding, Antigua ve Barbuda Hükümeti ile Anlaşma İmzaladı

Global Ports Holding, Antigua ve Barbuda Hükümeti ile Anlaşma İmzaladı

143
Paylaş

Global Ports Holding, Antigua ve Barbuda hükümeti ile kruvaziyer liman operasyonlarına yönelik görüşmelerde bulunmak amacıyla bir İyi Niyet Anlaşması imzaladı – KAP

Global Holding’in (GLYHO) konu ile ilgili olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği yazılı açıklama aşağıda yer almaktadır:

Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubunda bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda’da yer alan, Antigua’da trafiğin en yoğun olduğu St. John’s Kruvaziyer Limanı dahil olmak üzere kruvaziyer liman operasyonlarına ilişkin uzun süreli işletme (imtiyaz) hakkının elde edilmesine yönelik görüşmelerde bulunmak amacıyla, Antigua ve Barbuda hükümeti ile bir İyi Niyet Anlaşması imzaladığını Şirketimize bildirmiştir. Anlaşma ayrıca, proje alanında yer alan birtakım ticari alanları da kapsamaktadır.

İyi Niyet Anlaşması uyarınca, münhasırlık sürecinde taraflar hukuki, mali ve teknik detaylı incelemelerini yerine getireceklerdir

İmtiyaz hakkının elde edilmesi halinde; GPH kendi global deneyimi ve işletme modelini Antigua’daki kruvaziyer liman operasyonlarını yönetmek için kullanacağı gibi; Oasis sınıfı büyük gemilerin yanaşmasına imkan verecek yeni rıhtım inşaatı; mevcut ticari alanların yenilenmesi ve amaca uygun yeni ticari alanların dizaynı ve yapımı gibi, St. John’s Limanı’nı önemli ölçüde iyileştirmeye yönelik yatırımlar yapmayı planlamaktadır.

Antigua ve Barbuda, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile Karayipler’de önemli bir turizm merkezidir. 2018 yılında yaklaşık 800 bin yolcu ağırlayan limanın yolcu sayısının orta vadede 1 milyonun üzerine çıkması beklenmektedir.

İmtiyaz sözleşmesinin imzalanıp imzalanmayacağı ve zamanlaması konusunda kesin bir bilgi vermek mümkün olmamakla birlikte; sözleşmenin 2019 yılının ilk yarısında imzalanması beklenmektedir. İmtiyaz Sözleşmesinin imzalanması her iki tarafın da sözleşme hükümleri üzerinde mutabık kalmasına bağlı olup konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/718792